Nagy Tímea, Kemény Dénes, Kovács István és Vaskuti István szerint kell a társadalmi vita, de a referendumot idő előttinek tartják.
Olimpiai bajnokok és a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) nyújtott be alkotmányjogi panaszt ellene, ezért nem kezdődhetett meg az aláírásgyűjtés az olimpiarendezésről szóló budapesti népszavazáshoz – vette észre Dull Szabolcs belpolitikai elemző.
Az indítványozók kiléte a Alkotmánybíróság (Ab) honlapjára felkerült, részben anonimizált dokumentumokból derül ki (itt és itt): Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok vívóról, Kovács „Kokó” István olimpiai bajnok ökölvívóról, Vaskuti István olimpiai bajnok kenusról és a férfi vízilabda válogatottal szövetségi kapitányként háromszoros aranyérmes Kemény Dénesről van szó. Őket és a MOB-ot is ifjabb Balsai István képviseli az eljárásban.
Ahogy megírtuk, a Kúria november 12-én hozott határozatában megváltoztatta a Fővárosi Választási Bizottságnak (FVB) azt a döntését, amely elutasította a népszavazási kezdeményezést. A benyújtók, köztük Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, ennek a kérdésnek a hitelesítését érték el: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?”
Az, hogy a Kúria döntése ellen panasz érkezett az Ab-hoz, a múlt csütörtökön, november 21-én derült ki, éppen aznap, amikor megkezdődött volna a referendum kiírásához szükséges aláírások gyűjtése. Hadházy Ákos akkor a közösségi oldalán azt írta: „A Fidesz nem meri kikérni az emberek véleményét az olimpia ügyében”. Azt is hozzátette: „Ne legyenek kétségeink: semmiféle alkotmányjogi aggály nem merülhet fel a népszavazással szemben, a kérdés egyértelmű és világos, a nép döntése végrehajtható. Az a testület azonban, amit ma Alkotmánybíróságnak hívnak, sokszor bizonyította, hogy képes a legabszurdabb döntéseket is meghozni, ha az állampárt ezt várja tőle”.
Az olimpiai bajnokok és a MOB panaszukban azzal érvelnek, hogy a Kúria végzése a tisztességes eljáráshoz való jogba ütközik és sérti a népszavazáshoz való jogot, valamint ellentétes a népszavazás alkotmányos rendeltetésével, ezért alaptörvény-ellenes.
Mindannyian azért kérik, hogy ezekre tekintettel az Ab semmisítse meg.
Az olimpiai bajnokok a beadványukban leszögezik: „nem azt kívánják megkérdőjelezni, hogy biztosítani kell a társadalmi vita, a véleménynyilvánítás lehetőségét az olimpiai játékok megrendezése kérdésében. Egyetértenek azzal, hogy a tájékozódási szakasz lezárulta után, a részletek ismeretében és az alkotmányos, törvényes keretek között biztosított legyen a népszavazás lehetősége, ám azt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság eljárási szabályai miatt is idő előttinek tartják jelenleg”. A MOB panaszában ilyen kitétel nem szerepel.
Reagált a MOB
Szerda este közleményt adott ki a témában a Magyar Olimpiai Bizottság, amely szerint nekik és az olimpiai bajnokoknak is az a céljuk, hogy „egy esetleges olimpiarendezési szándékról csak alapos előkészítés, felmérés, tájékozódás és érdemi társadalmi vita után szülessen döntés”.
Jelezték: egyetértenek Karácsony Gergely főpolgármesterrel abban, hogy megfelelő időben meg kell kérdezni a budapestieket egy esetleges olimpiarendezési szándékról, s olyan olimpiai tervet javasolnak, amely nem jár stadionépítéssel, ellenben felgyorsítja a Diákváros megépülését és a budapesti lakhatási válság megoldását, a fővárosi és országos közlekedésfejlesztések megvalósítását, előmozdítja az akadálymentesítést és a budapesti kórházak, rendelők felújítását.
Azért nyújtottak be alkotmányjogi panaszt és kérték benne a Kúria döntésének megsemmisítését, hogy ne tegye lehetővé idő előtti, értelmezhetetlen és végrehajthatatlan kérdés népszavazásra bocsátását – magyarázták.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.