Új képességekkel bővülhet hamarosan az Android Gemini-asszisztense, és önállóan végezhet majd el feladatokat az alkalmazásokon belül. Úgy adhat majd le például egy ételrendelést, hogy meg sem nyitotta az erre szolgáló appot – csak megkérte a Geminit.
A Google a napokban kiadta az Android 16 első fejlesztői előzetesét, ami illeszkedik az operációs rendszer nemrég frissített ütemtervébe. A jövőben ugyanis az év korábbi szakaszában fog érkezni az új főverzió, igazodva az új készülékek megjelenéséhez – például a Google saját Pixel mobiljaiéhoz.
Egy első fejlesztői előzetesben még ritkán találni forradalmi változásokat, ám a szemfüles szakemberek a rendszer kódjában már így is felfedezhetnek ezt-azt, ami jelezheti, hogy milyen irányba szeretne majd menni a Google. Az Android Authority pedig már észre is vett egy ilyet, ami az „app functions” (magyarul bizonyára: alkalmazásfunkciók) nevet kapta. Ez egy alkalmazásprogramozási interfész (API), ami a Google Gemini mesterségesintelligencia-asszisztens kezébe adhat új képességeket – és hasonló, mint az iOS 18-ban debütált megoldás.
A lényege, hogy a rendszer MI-asszisztense egyfajta ügynökként maga is végezhet feladatokat az egyes alkalmazásokban. Konyhanyelven: ha megkéri majd a Geminit, hogy rendeljen egy pizzát egy adott étteremből, az asszisztens végigzongorázza a folyamatot önállóan, a háttérben. Úgy, hogy ön egyetlen pillanatra sem nyitotta meg az ételrendelős applikációt a mobilján.
Természetesen ez csak egy példa, nem korlátozódnak a technológia képességei kizárólag ételrendelésre. A korábban nevezett API-t azonban be kell építsék a fejlesztők az alkalmazásaikba, ha azt szeretnék, hogy a Gemini is intézhessen dolgokat benne.
Ez eléggé hasonlít arra, amit a Rabbit R1 nevű kütyü kínál, ami szintén az alkalmazások vezérlésére lett tervezve. Igaz, már a megjelenésekor is felmerült, hogy erre igazából az okostelefonok is képesek lehetnek, és nem biztos, hogy ehhez szükség van egy újabb eszközre. Ezt igazolja az is, hogy a korábban említett iOS 18-ban is van/lesz hasonló, bár az Apple egyelőre csak lassan adagolja az MI-képességeket a felhasználóknak.
Az viszont biztos, hogy ezáltal sokkal sokrétűbbek lennének az MI-asszisztensek, melyek képességei jelenleg jórészt kimerülnek abban, hogy válaszolnak a felhasználó kérdéseire. Más kérdés, mi lesz akkor, ha hallucinálni kezd az MI, és szalámis helyett egy hawaii pizzára adja le a rendelést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.