2008. január. 09. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 08. 21:09 Tech

Szinte nem bocsát ki szén-dioxidot a második generációs bioetanol

A gyorsan növő fűfélékből készített bioetanol elégetése egy nemrégiben elkészült, átfogó tanulmány szerint 94 százalékkal kevesebb szén-dioxid kibocsátásával jár, mint az ugyanakkora mennyiségű benziné.

Bio-üzemanyag még növényi formában
© AP
Egy amerikai kutatócsoport tanulmánya szerint az USA nyugati régióiban megtalálható fűfajtából készített etanolból 540 százalékkal több energiát lehet kinyerni, mint amennyire az előállításhoz szükség volt. Számításaik szerint egy hektárnyi terület megműveléséből 800 hordónyi bioetanol nyerhető.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent tanulmány szerint az ötéves kutatás során tíz farmon vizsgálódtak. Az egyes gazdaságok 3-9 hektár területűek voltak, s a szerzők szerint tanulmányuk a legátfogóbb a témában megjelentek közül.

Ken Vogel, az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) Mezőgazdasági Kutatási Szolgálatának munkatársa, a tanulmány egyik társszerzője szerint az összes korábbi hasonló felmérést becslésekre és kutatási adatokra alapozták.

Tavaly egy tudóscsoport megvizsgálta a szóban forgó fűféléből készített etanol energiahozamát, ám modelljük csupán 343 százalékot mutatott, ami jóval kevesebb az USDA kutatói által mért értéknél.

„Mi helyszíni próbákat végeztünk a farmokon, és maguk a gazdák láttak el bennünket információval és adatokkal. Így valós számokat használhattunk a modellünkhöz, aminek köszönhetően hitelesebb végeredményhez jutottunk”– magyarázta dr. Vogel.

Az etanol létrehozásához szükséges befektetett energiába beletartozik a műtrágya, a gyomirtó, a gázolaj és a vetőmag gondozása is.

Mivel egyelőre nem léteznek nagyméretű bio-etanol finomítók, a végleges eredményhez a kutatócsoportnak becslésre volt szüksége, hogy felmérhesse, mennyi üzemanyagot tudna egy ilyen üzem előállítani. „Az energiaügyi minisztérium jelenleg hat biofinomító építését támogatja az Egyesült Államokban” – tette hozzá a szakember. „Ezek az üzemek 2010-re lesznek kész.”

Bár a fűfélékből kisajtolt bio-etanol készítése jóval összetettebb feladat, mint például a kukoricából előállított párja, az úgynevezett „második generációs” bioüzemanyagok energiahozama jóval nagyobb tonnánként, mivel a teljes növényt fel lehet használni, nem csak a magvakat.

A technológia kritikusai szerint azonban veszélyes gyakorlat lehet a bioüzemanyagok használata, mivel az alapanyag termesztéséhez szükséges hely az élelmezési termesztés elől veszi el a mezőgazdasági területeket.