Emberiség elleni bűnnek nevezte egy ENSZ-előadó a bioüzemanyagot
Jean Ziegler, az ENSZ egyik különleges előadója attól tart, a bio-üzemanyagok használata további éhezéssel sújthatja az emberiséget.
Mobil biodízel-kút az USÁ-ban: emberiség elleni bűn? |
Ziegler a New York-i ENSZ székházban úgy fogalmazott, hogy a mezőgazdasági termelésre alkalmas területeken olyan növényeket termeszteni, amelyeket aztán elégetnek üzemanyag formájában, emberiség elleni bűncselekmény. A szakelőadó szerint ez a humanitárius katasztrófa tökéletes receptje, ezért indítványozta, hogy öt évig szüneteltessék ezt a gyakorlatot.
Ezalatt az idő alatt Ziegler szerint olyan technológiai előrelépések történetnek, amelyek lehetővé teszik a mezőgazdasági hulladék – kukoricacsutka, banánhéjak – üzemanyagként történő továbbhasznosítását.
A környezetre kevésbé ártalmas üzemanyagok iránti kereslet világszerte megugrott, s többek között az Egyesült Államok is támogatja a törekvést, főként azért, hogy csökkentse a politikailag labilis térségekből származó kőolajtól való függését. Ez azonban azzal járt, hogy jelentősen megugrottak az élelmiszerárak, mivel a gazdák sok helyen a gabona és szójatermelésről átálltak a kukoricára, amelyből aztán etanol készíthető.
Ziegler nincs egyedül aggodalmával, ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is aggodalmát fejezte ki, mely szerint az efféle termények iránti megnövekedett globális kereslet súlyos hatással lehet a világ szegényebbik részére.