A bioüzemanyag miatt drágul a sör Németországban
A németeknek hamarosan többet kell fizetniük kedvenc italukért, mert megduplázódott a sörgyártáshoz nélkülözhetetlen komló ára, ugyanis egyre több termelő tér át erről a növényről a bioüzemanyagok előállításához szükséges, államilag is támogatott és jövedelmezőbb kultúrákra.
URLguru |
A komlóból előállított maláta a sör egyik alapanyaga, és tonnájának ára a tavalyi 200 euróról 400 euróra növekedett. Ezt ugyan részben a rossz 2006-os termés magyarázza, de a fő oka az, hogy a termelők szemében mind kevésbé vonzó a komló: vetésterülete évente 5 százalékkal csökken Németországban.
A 12 millió hektáros német vetésterületből ma már 2 millió hektáron "energetikai növényeket" termesztenek. Manfred Weibauer, a német malomipari szövetség elnöke ezért az ilyen kultúráknak nyújtott támogatás csökkentését sürgeti. "A kormány nem helyezheti az energetikai biztonságot az élelmiszerbiztonság elé" – hangoztatja Weibauer.
Az ipari pékségek szövetségének elnöke a Wirtschaftswoche című hetilapban azt jósolta, hogy "a közeljövőben" elkerülhetetlen lesz a kenyér árának 10 százalékos emelkedése is.
A bioüzemanyagok termelése Németországban és az Európai Unióban is támogatást élvez: az EU tervei szerint 2020-ben a járművek üzemanyag-fogyasztásában arányuknak el kellene érnie a 10 százalékot. A parasztszervezetek viszont vitatják, hogy a biodízelre való átállás kizárólagos magyarázat lenne a sör vagy a kenyér árának várható növekedésére.
A komló vetésterülete azért csökken –hangoztatta Jens Rademacher, a német mezőgazdasági termelők szövetségének egyik illetékese –, mert a sörgyárak évről évre kevesebbet akarnak fizetni ezért a növényért, és így ez a kultúra már nem eléggé jövedelmező. Véleménye szerint az élelmiszeriparnak – akár tetszik, akár nem – fel kell készülnie arra, hogy a gabonatermés felvásárlásánál a jövőben számolnia kell a bioüzemanyag-gyártók versenyével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.