A sörünk fele adó
Négy százalékkal növelték termelésüket 2005-ben a Magyar Sörgyártók Szövetségéhez tartozó vállalatok tavaly az előző évhez képest – ismertette Kiss Elemér, a szövetség leköszönő elnöke.
Sivó Imre és Kiss Elemér. Kortyolva haladók © hvg.hu |
Mit adnak el sörnek? |
Olvassa el a hvg.hu összeállítását a magyar sörökről, kattintson! Ismerkedjen meg a magyar sör másfél évszázados történetével, kattintson! |
Sivó Imre, az MSSZ immár két hete tisztségében lévő új elnöke a gyártók és forgalmazók éves árbevételét 100–120 milliárdra becsülte, vagyis a fogyasztók asztalára kerülő sör árának mintegy felét teszik ki a különféle adók. Az új elnök, aki korábban a Zwack Unicum Rt.-nél és a Molnál töltött be csúcsvezetői posztokat, „optimalizálná az adómértéket”. Ehhez képest az is szóba került, hogy szeptember 1-től hét százalékkal, Balling-fokonként és hektónként 505-ről 545 forintra emelkedik a sör jövedéki adója. Ennek ellenére a leköszönő, illetve az új elnök is bízik abban, hogy hosszú távú megállapodást köthetnek majd a kormánnyal, és csökkenhetnek az adóterhek. Erre egy hónappal ezelőtt a pénzügyminiszter is ígéretet tett – tájékoztatta a hvg.hu-t Kiss Elemér, aki korábban a Medgyessy-kormány kancelláriaminisztere volt.
© hvg.hu |
A szövetség illetékesei örülnek annak is, hogy a tavaly bevezetett környezetterhelési termékdíj miatt megtorpant a vissza nem váltható termékek, elsősorban a dobozos sörök előretörése. Úgy tudni, a nagy gyártók nem elsősorban a környezetvédelmi szempontok miatt elégedettek, hanem az uniós csatlakozás idején beáramló olcsó, silány minőségű sörök („esti italok”) piaci részesedésének csökkenése miatt.
Az MSSZ tájékoztatóján bemutatták a Jófej (A Józan, felelős járművezető) a szervezet programjának arcát, Harsányi Levente rádiós műsorvezetőt, aki önmagát a fiatalság előtt hiteles „humángenetikai adathordozónak” titulálta, aki meg tudja győzni őket a kulturált sörfogyasztás áldásairól.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.