Tech techline.hu 2007. november. 22. 05:00

Menthető a Vista? Kipróbáltuk az SP1-et!

Az SP1 megjelenése erős hátszelet biztosíthat a Vistának, sokan gondolják ugyanis...

Az SP1 megjelenése erős hátszelet biztosíthat a Vistának, sokan gondolják ugyanis úgy, hogy csak akkor frissítenek operációs rendszert, ha már kint van az első javítócsomag.
Az RC1-es kiadás a 6001.17042 verziószámot viseli és alapvetően nem új funkciókkal gazdagítja rendszerünket, hanem a javítócsomagok eredeti céljainak megfelelően a hibajavításokra, a megbízhatóságra, valamint - elvileg - a sebesség növelésére koncentrál.

A telepítés közepesen erős gépen 1 óráig tartott

A javítások alapvetően három kategóriába sorolhatók, s ezek mellett a rendszereszközöket frissítő, illetve az új hardvereket és technológiákat támogató változtatások kaptak még helyet a telepítőben.

Gyorsabb és stabilabb Vista
Az SP1 mintegy 170 javítást tartalmaz, amelyek az operációs rendszer megbízhatóságát, stabilitását és a sebességét is növelik. A lapozófájl kezelése sokat fejlődött, amelynek pozitív velejárója, hogy a Vista sokkal kevesebbszer használja a HDD-t. Ez érezhetően gyorsítja a Vistát, főleg akkor, ha a gépben kevés (<1 GByte) a RAM. 
Átdolgozták a Vista energiagazdálkodásért felelős részét is, amely nemcsak a noteszgépek ki- és bekapcsolási idejét csökkenti le, hanem a rendelkezésre állási időt is növeli néhány százalékkal.
A további javítások az indexelő szolgáltatást, a Media Centert, a Desktop Managert, a második képernyő kezelését, a hálózati meghajtók hozzáférését és a megosztott állományok kezelését javítják, azaz tulajdonképpen az operációs rendszer egészére hatással vannak.

Hatékonyabb rendszereszközök
A rendszereszközöknél megjelent újdonságok hiánypótlásnak foghatók fel, az SP1 telepítése után olyan új opciókat kapunk, amelyek a különböző programokból valamiért kimaradtak. A lemeztöredezettség-mentesítő esetében például választhatunk meghajtót, az Ultimate és Enterprise verziókban lévő Bitlockert pedig nemcsak a rendszerpartíció, hanem valamennyi más meghajtó adatainak titkosítására is használhatjuk. Az adatvédelemhez kapcsolódik továbbá, hogy a titkosításhoz nemcsak a TPM modult, hanem USB kulcs alapú védelmet és PIN kódot is használhatunk.
Kisebb változások történtek a csoportházirend menedzsment konzoljában is, amelynek megújult kezelőfelülete elsősorban a rendszergazdák életét könnyíti meg.

Lemeztöredezettség-mentesítésnél választható a meghajtó

DirectX 10.1 és más újdonságok
Sokáig nem lehetett tudni, vajon a DX10.1 és az SP1 milyen kapcsolatban lesznek egymással. A legutóbbi információk alapján a végleges verzió is tartalmazza a DX10.1-et, így ennek a kiegészítőnek a megjelenése az SP1-gyel, 2008 első negyedévében várható. A DX 10.1 amellett, hogy a DX 10 néhány opcióját kötelezővé teszi, támogatja a Shader Model 4.1-et is.

Az SP1 telepítésével a DirectX verziója is frissül majd 10.1-re

Ennél jelentősen kisebb volumenű változás az exFAT fájlrendszer támogatása, amelyet kifejezetten a flashmemóriákhoz fejlesztettek ki, s egyelőre az EFI (Extensible Firmware Interface, a BIOS „utódja”) sem túl népszerű az alaplapgyártók körében. Utóbbi eddig is volt a Vistában, az SP1 új opciókat, például a hálózati indítás lehetőségét hozza újításként.

A végleges, teljes verzió mérete 1 GB körüli lesz, ezért a Microsoft többféle megoldást is kínál majd a telepítéshez. Az otthoni felhasználóknak a legkedvezőbb alternatívát egy 50 MB-os alapcsomag letöltése jelentheti, amely feltelepítés után feltérképezi gépünket, és csak azokat a frissítéseket szedi le az internetről, amelyekre valóban szükségünk van. (Például a BitLocker frissítéseire nincs szükség, ha nem az Ultimate vagy az Entreprise verziót használjuk.)
Az SP1 teljes verzióját akkor érdemes használni, ha a célszámítógépen nincs, vagy lassú az internetkapcsolat, illetve ez a verzió (a legutóbbi információk alapján) belefordítható lesz a Vista eredeti telepítőjébe is. Az SP1 megjelenése után egyébként majd a retail verziók is frissülnek, így néhány hónapon belül a dobozos verziók már eleve tartalmazzák majd a javítócsomagot.


Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.