A Microsoft aktuális operációs rendszere - már persze ha nem nézzük a...
A Microsoft aktuális operációs rendszere - már persze ha nem nézzük a szerveroldalt - nem lett akkora siker, mint azt Redmondban remélték. De hol rontották el? Az egész Windows koncepció idejétmúlt, vagy csak a nagy kapkodásban (ez viccesen hangzik közel öt éves fejlesztési ciklus után, de hát valóban kapkodással telt a fejlesztési időszak, hol ez, hol az az elképzelés vallott kudarcot) rontottak el valamit? Nézzünk egy falatnyi Windows történelmet, és azután elemezzük ki a jelenlegi Vistát.
Windows történelem
A Microsoft Windows évtizedek óta része életünknek, az első változatot 1983-ban mutatta be a Microsoft. A Windows 1.0 tulajdonképpen a DOS rendszer bővítése volt, annak érdekében, hogy a felhasználók a grafikus felületet használva egyszerűbben irányíthassák gépüket.
Az első, valóban széles körben elterjedő változat az 1990-ben megjelenő Windows 3.x volt, amelyből a legtöbben talán a 3.11-es változatra emlékeznek. Édes hármasban, a Word és az Excel windowsos változatával uralták a hazai irodákat és az iskolákat.
1993-ban újára indult a Windows NT, amely elsősorban szerver platformként volt hivatott megváltani a világot, így az otthoni felhasználók életéből tulajdonképpen kimaradt.
1995-ben azonban sokaknak jutott osztályrészül a Windows 95. Megjelenésének napján tömegek álltak az üzletek előtt, hogy a Bill Gates által megálmodott csodát a gépükre telepíthessék. Ekkor jelent meg a Start menü, amely azóta is szerves része, szinte védjegye a Windowsoknak.
Az NT és a Windows 9x rendszerek ekkor még egymástól függetlenül fejlődtek. Mondhatni készült egy megbízható, de célorientált rendszer a szerveroldalon (Windows NT Workstation, Windows 2000) és egy a “pórnépnek” szánt rendszer a felhasználói oldalon (Windows 9x, Windows ME), amelyek elsődleges ismertető jegye a „kék halál” volt.
A 2001-ben megjelenő Windows XP szebb, egyszerűbben konfigurálható és használhatóbb lett. mint az elődei, ráadásul részint NT alapokat kapott, így megbízhatóbb is lett azoknál. Bár az első időkben számtalan sebből vérzett (ráadásul az internet robbanásszerű elterjedésének köszönhetően biztonsági problémákkal is küszködött), ám hála az időközben megjelenő szervizcsomagoknak, mára egy kiforrott, jól használható és viszonylag biztonságos rendszert mondhat a magáénak az, aki Windows XP-t használ. A felhasználói szoftverek és a meghajtóprogramok mennyiségére és persze a minőségére sem lehet panaszunk, ha jól választunk. Ráadásul a Windows XP, a Direct X 9 jóvoltából, úgyszólván hivatalos játékplatform. Mindent egybevetve, ha megfelelően használjuk (nem telepítünk úton-útfélen mindent, vigyázunk a vírusokkal és hardvereinkhez a megfelelő meghajtókat töltjük le a hardvereinkhez), megúszhatjuk vele a kék halált, a rendszerfagyásokat, és számos egyéb, a Windowsokra jellemző problémát.
Az XP immár hatodik éve tartja töretlenül magát az élen a PC-s operációs rendszerek között, és a vicces ebben az, hogy még a nagy dérreldúrral beharangozott Vista sem tudta lesodorni a trónjáról. Egy ilyen idős rendszerre viszont sok mindent lehet mondani, de azt nehéz lenne állítani, hogy modern OS volna.
Hosszú uralkodása nem is annyira tökéletességének, inkább az utód lassú fejlesztésének volt köszönhető. Azzal ugyanis a Microsoftnál is tisztában voltak, hogy a rendszerük megérett a cserére, ám a Longhorn néven induló projekt (amelyből végül a Windows Vista lett) útja meglehetősen rögösre sikerült. Végül a fejlesztést a közepe táján szinte újrakezdték, s kihagytak a rendszerből néhány tervezett, nagyobb volumenű újítást (például a vadonatúj kernelt és az új, adatbázis-alapú fájlrendszert). Az öt évig tartó huzavona után megszületett a Windows Vista. Kellett ez nekünk?
A Vista és ami mögötte van
A Vista a Microsoft szerint az eddigi legjobb és legbiztonságosabb Windows rendszer, és ez részben valóban így van. Valóban több az XP-nél: remek multimédiás képességeket (beépített Windows Media Centert, új Windows Media Playert, képnézegetőt stb.), megszépült, látványos felületet, integrált biztonsági megoldásokat tartalmaz.
Vagy mégsem mindent?
Biztonság
Igaz, fejlesztettek a tűzfalon, de konfigurálási lehetőségek és hatékonyság tekintetében korántsem ér fel egy kereskedelmi tűzfal szoftverrel.
Igaz, van benne integrált kémprogram-eltávolító, de nem olyan hatékony, mint más gyártók alkalmazásai.
Vírusvédelem nincs, illetve van, de pénzért. Viszont pénzért sokkal jobbakat kapni, mint amit a Microsoft kínál. Márpedig vírus továbbra is akad rengeteg, Vistára specializált és eredetileg XP-s, de Vistán is ténykedő egyaránt.
Van viszont UAC (User Account Control), amely elvileg jó lenne, gyakorlatban viszont csak idegesítő. Akkor is felugrik egy megerősítést kérő ablak minden fontos rendszerbeállításnál, ha rendszergazdaként ténykedünk. Ez kombinálva a rendszer további kérdéseivel, bárkit képes az őrületbe kergetni.
Vannak persze pozitívumok is. A rendszer-visszaállítási pontok készítése például sokkal kezesebb lett, s kapunk integrált backup szoftvert is, időzítéssel és egyéb nyalánkságokkal egyetemben.
A szülői felügyelet rendszer és a felhasználói fiókok felügyelete szinte tökéletesre sikerült, mindent szabályozhatunk, mindenről kérhetünk naplót, a gyerekek garantáltan utálni, a szülők viszont imádni fogják a családi gépeken.
Az Internet Explorer 7 blokkolja a felugró ablakokat, és adathalászat elleni szűrőt is kapott, a Windows Mail, a rendszer levelező programja pedig egy egészen jól használható spamszűrővel lett gazdagabb.
Ennyiben sajnos kifújt a fontos biztonsági megoldások tárháza, és ez bizony korántsem sikerült olyan korszakalkotóra, ahogyan azt a Microsoft előzetesen ígérte. Inkább olyan adtunk is, meg nem is... Ha az XP-t felvértezzük különböző biztonsági szoftverekkel, megkapjuk ugyanezt.
Multimédia és alkalmazások
A Vista számtalan új, hasznos és jól sikerült alkalmazással bővült. Ilyen például a Windows Naptár, a Képmetsző, a Windows DVD-készítő, a megújult Windows Movie Maker, a Windows Media Player 11, az immár a rendszer részeként debütáló új Windows Media Center, a Fotótár, a megújított Hangrögzítő, a Windows Mail, a Windows Tárgyaló, a hálózati kivetítő, új játékok és még számtalan program, amelyek megkönnyítik a felhasználók mindennapjait, és kicsit közelebb repítenek minket a sokat emlegetett digitális élethez.
Mindez nagyon szép, de aki közel hat éve használ XP-t, annak ezek közül már az összes funkció le van fedve egy-két remek szoftverrel. Így önmagában ez sem nagy vonzerő az átállásra.
Start menü, Vezérlőpult
A Start menü sokkal átláthatóbb és jobban használható lett. Ez elsősorban az alkalmazások indításában mutatkozik meg, amelyeket az új megoldással (felugró menük elhagyása) sokkal könnyebben megtalálunk. A leállítási módokat végre egyszerűbben, egy menüből választhatjuk ki.
A Vezérlőpultot teljesen átalakították, nem feltétlenül előnyére, kicsit talán bonyolultabb lett a kategóriákra osztott, hosszú mondatokban megfogalmazott menüpontokkal ellátott változatban kiigazodni, de a Vistában persze jóval több a beállítási lehetőség is, mint elődeiben, így ez elkerülhetetlen volt. Szerencsére van klasszikus nézet is, ami még úgy-ahogy hasonlít a régire.
A programok eltávolítása ablak viszont sokkal átláthatóbb lett, és ezért már nem is kell a Vezérlőpultban matatnunk, közvetlenül a Számítógép (egykor Sajátgép) ablakából is elérjük.
Ha már a Számítógépnél tartunk, az egykori Sajátgép ikonra kattintva felbukkanó ablakot is teljesen átvariálták, előnyére. Jóval áttekinthetőbb lett.
Keresés
A Vista egyik legfőbb újítása a teljes rendszert átölelő keresési lehetőség. Ez valóban hasznos! Kereshetünk az Intéző ablakaiban, a Start menüben, szinte mindenhol ott van keresésre szolgáló mező. A rendszer folyamatosan indexeli a merevlemezek tartalmát, így pillanatok alatt megtalálhatunk képet, dokumentumot, fájlt, akár a tartalma alapján is. A keresések eredményét elmenthetjük, vagy készíthetünk automatikusan frissülő keresési listákat.
Látványos felület
A legszembetűnőbb újítás természetesen az Aero felület, amelynek szemet gyönyörködtető, áttetsző ablakait, látványos animációit könnyű megszeretni. Modern és tetszetős, és bár első ránézésre talán kicsit zavaros, hamar hozzá lehet szokni. Márpedig egy kellemes felületen a munka is jobban megy (segíti például a kreativitást), és azért a szórakozás is kellemesebb ilyen környezetben.
A sokat emlegetett 3D felület azért kimerül a 3D-s alkalmazásváltóban, amely a Win+Tab gombokkal idézhető meg.
Többnyelvű felületet is kapunk a Vistával, így ha például megvesszük az angol Ultimate változatot, később letölthetjük hozzá a magyar szövegeket (menük stb.) is.
Oldalsáv és minialkalmazások
Még néhány látványos újítás került a rendszerbe. Az úgynevezett Oldalsáv alapértelmezésben a képernyő jobb oldalán helyezkedik el, s rengeteg minialkalmazást találunk rajta, az órától a naptáron át a jegyzettömbig. Természetesen nem kell beérnünk annyival, amennyit alapértelmezésben kapunk, az internetről rengeteg minialkalmazást tölthetünk még le, mindenféle témakörben.
Ezek a programocskák nagyon hasznosak lehetnek (bár ez nagyon szubjektív, mert van egy halom szemét is közöttük), hiszen folyamatosan kéznél vannak. Nem kell őket külön elindítani, ott várnak ránk, tettre készen az Oldalsávon.
Mit kérnek cserébe?
A felsoroltak némelyike esetleg jó ok lehet arra, hogy valaki Vistára váltson. A kérdés csak az, mire hajlandó ezért. A Vista hardverigénye ugyanis jelentősen megnőtt. Egy 3 GHz-es P4-es, 1 GB RAM-mal és egy középkategóriás videokártyával sem biztos, hogy képes hozni a szükséges erőt. Természetesen megy rajta a rendszer, de korántsem tökéletesen, és sajnos lassabban, mint mondjuk egy XP. És bár a két- és négymagos processzorok korát éljük, sajnos korántsem biztos, hogy mindenki megengedheti magának a legújabb hardvert. Vagy éppen nincs is rá szüksége, hiszen eddig a játékok miatt csak-csak nekiláttak fejleszteni gépeiket a megszállottak, de egy OS miatt ez azért kicsit viccesen hangzik, különösen ha tulajdonképpen indokolatlan is. Az Aero felület gyenge érv, hiszen a GLX és különböző leszármazottai segítségével a Linux fele ekkora rendszerigénnyel is látványosabb felületet kapott, már régen.
Így viszont a régebbi gépek tulajdonosai egy megújult, de lassabb rendszert üdvözölhetnek gépükön (amúgy Aero nélkül is lassabb, mint az XP), amit néhány napig feledtet a felfedezés öröme, de amikor már dolgozni kell, a Vista inkább akadály, mint segítség. Ráadásul, ha régebbi eszközeink vannak (szkenner, tévétuner stb.), korántsem biztos, hogy találunk hozzájuk Vistás meghajtóprogramot (sőt, nagy a valószínűsége, hogy nem találunk, hiszen a gyártók új termékek vásárlására ösztönözvén minket, nem fognak a régi hardverhez új drájvert írni), az XP meghajtók pedig még akkor is bizonytalan működéshez vezetnek, ha valahogyan „megetetjük” őket a Vistával.
Ha új gép vásárlását terveztük, természetesen kapunk számtalan, Vistára felkészített konfigurációt, az asztali és a hordozható gépekben egyaránt. Ez azonban még nem minden, és sajnos ez esetben sem biztos, hogy minden szoftverünk fut majd Vista alatt.
Mikor lesz ebből valami?
Az persze egyértelmű, hogy a Microsoft előbb vagy utóbb megoldja, hogy a többség átálljon Vistára (vagy éppen OS X-re és Linuxra, ha így folytatják). A hardver egyre olcsóbb, így pár éven belül már sokan rendelkeznek majd Vista-képes géppel, és a DirectX 10 Vistához kötése is átkényszerítheti a játékosokat, főleg, ha a megfelelő videokártyák árai is esnek majd. Az új hardverek miatt a drájver gondok megszűnnek, hiszen azokhoz már eleve kapjuk a megfelelő meghajtót, és valószínűleg a programok 90%-ából is megszületik majd a Vista kompatibilis új verzió (vagy feledésbe merülnek).
Egyetlen dolgot azonban még így sem nyújt a Vista: korszakalkotó újdonságot az XP-hez képest. Különösen irodai, céges használatban, ahol amúgy is százszor meggondolnak egy váltást, hát még ha nem származik belőle igazán előny. Ott a Sidebar és a DirectX 10 sem húzóerő. Ott a stabilitás és megbízhatóság a fő előny, amivel a jelenlegi verzió még csak tökéletes körülmények között rendelkezik. Olyan pedig ritkán adódik.
A Vista tehát jelenleg nem túl jó alternatíva, de hasonlóan az XP-hez, valamikor az SP1 csomag megjelenése táján talán már bátrabban elkezdhető az átállás. Az SP1-et már béta-tesztelik, s bár újdonságok ezreit nem várhatjuk majd tőle, az előzetes pletykák alapján legalább a jelenlegi drájver és megbízhatósági problémákra talán gyógyírt kínál.
Az átállással tehát még mindig érdemes várni (ebbe úgy tűnik, a Microsoft is belenyugodott már, hiszen adtak még egy kis haladékot az XP-nek minden téren az elmúlt hetekben).
Az SP1 hivatalos megjelenése után pedig adunk egy új esélyt a rendszernek, és „megnyúzzuk” több gépen is. A tapasztalatokról pedig beszámolunk...