2006. december. 18. 15:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 18. 15:09 Tech

Környezetéből vesz fel áramot a jövő elemlámpája

Egy német elektromérnök szerint hamarosan lehetségessé válik, hogy az elektromos készülékek a közvetlen környezetükből nyerjék az energiát. Így nem lesz szükség se elemre, se akkumulátorra, sem pedig vezetékes áramra ahhoz, hogy működjenek.

A Bayerischer Rundfunk, a bajor közszolgálati rádió és tv internetes portálja arról számol be, hogy Peter Woias az egyik lelkes élharcosa az úgynevezett "energy harvesting"-nek, vagyis az energiaaratásnak.
 
Amennyiben ez valóra válik, akkor egy másik probléma is megoldódik, hiszen sem a közlekedési lámpák, sem pedig az utcai világítótestek nem szorulnak majd vezetékes áramra.
 
A mérnök szerint a természet megmutatta, hogy miként lehet autonóm módon működni. Számos természetes folyamat során ugyanis az egyes lények gondoskodnak energiaellátásukról ott, ahol az energiát fel is használják.
 
Woias vezetésével megalakult egy 18 professzorból és 200 más munkatársból álló csapat a freiburgi egyetemen, és az első eredmények már megszülettek: például egy olyan kapcsoló, amely rádiójelre kapcsolja ki a lámpát, vagy a kávéfőző gépet, ugyanis egy mechanikai nyomás a kapcsolóra elegendő ahhoz, hogy megfelelő áram keletkezzen a kívánt akcióhoz.
 
A kutatók egy másik projekt során műanyag membránnal akarnak vibrációt gyűjteni, s ezt energiává alakítani. Ha egy rezgéshullám eléri a fóliát, ez mozgásba lendül, s egy elektromágnes bevonásával, a mágneses mezők megváltozása nyomán pedig elektromos energia keletkezik.
 
Woias elképzelése szerint a fólia tapétaszerűen borít majd be rezgő felületeket, és így például gyárcsarnokokban vagy gépek felületén a vibrációból új energiát lehet nyerni. A mérnök olyan mini robotokról is beszél, amelyek háztartási segítőkként "ellenőrzik", hogy a házban mindenütt zárva van-e az ablak, vagy "megnézik", hogy a hűtőszekrényben megfelelő-e a hőmérséklet - olvasható a Bayerischer Rundfunk portálján.