Környezetbarát felhőkarcolók születnek
A környezetbarát kifejezést nehéz összetársítani a metropoliszokkal. Bármilyen lehetetlennek is tűnik, a toronyház-építés mára a technológia új fázisába lépett. Minden évben egymás után magasodnak a nagyvárosok fölé az újabb gigászi épületek, de egészen a közelmúltig még senki nem hitte volna, hogy elérkezik a környezetbarát felhőkarcolók ideje.
© turning torso |
Két csúcsa közül a magasabbik építészeti szempontból kevésbé jelentős funkciót tölt majd be, hiszen “csak” irodai területként szolgál. Ezzel szemben a várhatóan 288 méteres magasságig szökő másik csúcs szélturbinákat foglal majd magába, ezzel biztosítva az 54 emeletes komplexum teljes energiaellátásának felét.
© turning torso |
A geotermikus fűtési-hűtési módszerek megakadályozzák majd, hogy az épület túlmelegedjen, vagy túlságosan lehűljön. Légkondicionálási szempontból is környezetbarát technikát alkalmaznak a konstrukció során: a friss levegőt jégtartályokon vezetik át minden éjjel, mikor alacsony az energiaszükséglet, és az így megtisztult, lehűtött levegőt keringetik az épületben.
A szélenergia felhasználás egyedi jellemzője a kínai Guangzhou városában épülő Pearl River Tower elnevezésű felhőkarcolónak. Elkészülte után a toronyház képes lesz energia-szükségletének többszörösét “kitermelni”, hála speciális kivitelezésének. Az épület oldalán elhelyezkedő réseken, majd csatornákon keresztül a szél óriási turbinákba kerül, melyek a tökéletes hangszigetelésnek köszönhetően a legkisebb zajjal sem zavarják majd az irodákban dolgozó embereket. Ezek a turbinák képesek lesznek biztosítani az épület teljes energiaszükségletét, a fennmaradó felesleget pedig a város energiaellátására fordítják. Az üreges szerkezet egyébként az épület stabilitását is fokozza, mivel így a toronyház kevésbé lesz kitéve a hatalmas erővel támadó szeleknek.
A bolgár kormány is engedélyt adott a közelmúltban számos, Szófiában és néhány más nagyvárosban tervezett öko-felhőkarcoló építésére, így hamarosan hazánkhoz közel is találkozhatunk ezekkel a környezetbarát óriásokkal.
© 30stmaryaxe.com |
A Lord Mayor, londoni főpolgármesterének támogatásával, számos felhőkarcoló építését tervezi. A tervek szerint a változás nemcsak a City-t érinti majd, de Southwark, Lambeth, Deptford és Tottenham területeit is.
Londoni látkép © 30stmaryaxe.com |
Ez már csak azért is kiemelten fontos feladat, mert ahogy azt Z. Halmágyi Judit építész fogalmazta nemrég egy hetilap hasábjain: „Semmilyen energiát nem szabad lefojtani. Valamilyen stratégia mentén terelgetni kell a várostervezési folyamatokat, az ötleteken vitatkozni, s ami a vitában kiemelkedik, azt megvalósítani."
Schneller István szeptember közepén leköszönt főépítész az MTI-nek nemrég úgy nyilatkozott, szerinte Budapest adottságai nem teszik szükségessé toronyház létesítését. Úgy látja, a fővárosban nem magas- vagy toronyházak megjelenésére kell törekedni, hanem harmonikus és változatos városarculatra. Ez a karakter elviseli a magassági változatosság megjelenését is helyenként, de nem igényli az arányokat drasztikusan megbontó toronyházakat. Az, hogy milyen elveket hoz a Schneller helyébe lépő új főépítész, a jövő muzsikája.