A Szaturnusz négy új holdját fedezte fel a Cassini űrszonda
A Cassini amerikai űrszonda négy, eddig ismeretlen kisholdat fedezett fel a Szaturnusz egyik nagy gyűrűjében.
A Szaturnusz gyűrűi. Tízmillió kishold lehet bennük
© NASA
|
Mint az amerikai űrkutatási hivatal helyi idő szerint szerdán közölte, a miniholdak átmérője 100 méter, vagyis akkora, mint egy futballpálya hossza. A tudósok feltételezése szerint a Szaturnusz gyűrűiben mintegy tízmillió kishold "rejtőzik".
A mostani felfedezés hozzásegíthet a Szaturnusz-gyűrűk keletkezésnek megértéséhez. A feltevések szerint évmilliárdokkal ezelőtt széthullott egy hatalmas jégtömb, és annak apró részeiből képződtek a gyűrűk.
A Szaturnusz a naprendszer második legnagyobb bolygója, holdjait a nagyobbik, külső A-gyűrűn fedezték fel. A bolygónak egyébként 100 ezer gyűrűje van, de az ábrázolásokon általában csak a két nagy, az A- és B-gyűrűt mutatják.
Az amerikai-európai ikerszonda, a Cassini-Huygens 2004. július 1-jén fordult a Szaturnusz-rendszer felé, és akkor készültek a miniholdakat mutató felvételek. Az Európai Űrügynökség, az ESA Huygens nevű szondája 2005. januárjában az óriásbolygó Titan nevű holdjára ereszkedett le. A Cassini a program szerint 74-szer kerüli meg a Szaturnusz gázbolygót.