A Szaturnusz fölött is kék az ég
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai központjában nem kis meglepetést okozott, amikor a gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda helyi idő szerint csütörtök este erről tanúskodó felvételeket küldött - mondta Bob West munkacsoport-vezető. A Szaturnusz ugyanis földi teleszkópokkal figyelve mindeddig sárgának látszott.
A Szaturnusz jellegzetes sárga tónusú színét eddig azzal magyarázták, hogy a bolygót körülvevő sűrű felhők visszaverik a napfényt. A bolygó északi féltekéje körül azonban a jelek szerint a felhőzet alacsonyabban van, mint a déli esetében, ezért lehet ott telt kék színű a tiszta égbolt. Ha egy asztronauta az ottani felhőtakaró fölött repülne, csaknem ugyanolyan kék égboltot látna maga fölött, mintha a Föld körül keringene.
"Úgy véljük, a Szaturnusz égboltja ugyanabból az okból kék, mint a Földé" - mondta West. Az atmoszférában a molekulák szétszórják a napfényt. A Föld légkörében főként oxigén- és nitrogénmolekulák vannak, a Szaturnuszéban viszont hidrogénmolekulák. A hatás azonban ugyanaz: a kék fény erősebben szóródik, mint a más színű, ezért kék az ég. A fizikusok Rayleigh-szóródásnak nevezik ezt a jelenséget.
West szerint tulajdonképpen földi amatőr távcsövekkel is kéknek lehetne látni a Szaturnusz egét, de a bolygó körüli gyűrűk eltakarják az északi féltekét, a déli fölött pedig a Cassini szonda sem "látott" eddig kék eget. Az okokat még találgatják a csillagászok, de meglehet, egyszerűen arról van szó, hogy a Szaturnusz déli égboltja felhősebb, mint az északi.