Képregényzsaru óvja a kínai világhálót
A shenzeni internet felügyelet büszke, hogy vezető szerepe volt a Jingjing és Chacha névre keresztelt animált internet rendőrök megalkotásában és bevezetésében, melyek az illegális tartalmak elleni kínai küzdelem legújabb szimbólumaivá váltak rövid idő alatt.
Nagy kék pislogó szemeikkel és huncut személyes oldalaikkal szinte ellenállhatatlanok a kínai internet cenzúrázására létrehozott figurák. Jingjing és Chacha, a kínai iparifejlődés egyik gócpontjában Shenzenben bemutatott figurák célja azonban nagyon is komoly – írja a Financial Times.
Ez a fajta felügyelet, erősen ellentmondásos és az emberi jogok éber őreinek folyamatos rosszallását vívja ki. A piaci pozícióik fenntartására és erősítésére a kínai hatóságokkal való együttműködés miatt az utóbbi hetekben erős kritika érte többek közt a Googlet, a Microsoftot és a Yahoot, nemcsak az Egyesült Államok lakosságától de a szövetségi kongresszustól is.
Chen és az internet-felügyelet azonban kifejezetten büszke új eszközükre, mely a kínai rendőrök karakteréből született. „A világon mindenhol vannak internet rendőrségek, de ezek egytől egyig a háttérben tevékenykednek. Egyetlen netrendőrség sem lépett eddig elő a homályból, ahogy azt most mi tettük” – teszi hozzá.
Jingjing és Chacha a helyi weboldalakon és a Kínában rendkívül népszerű QQ közvetlen üzenetküldő szoftveren fut virtuális felhasználóként. A felügyelet irodájában – ahol az alkalmazottak száma egy év alatt megduplázódott - megtartott bemutatón, Xu Quia tiszt hangsúlyozta, hogy „a figurák olyanok mint a rendőrök, interaktív módon mindenhová követnek és figyelik mikor mit teszel”.
A felhasználók a rend őreire kattintva bűntényeket jelenthetnek be, vagy informálódhatnak a kínai hatóságok internet-szűrési elveiről és a törvényekről. Jingjing és Chacha azonban saját weboldallal is bír, melyen többek közt a nép rendőréről íródott dalt is le lehet tölteni.
A két figura azonban csak kicsiny fogaskereke a kínai hatóságok hatalmas szűrő apparátusának, amely több ezer oldalt tesz elérhetetlenné Kínában, szofisztikált szűrői révén pedig még precízebb tartalomszűrésre ad lehetőséget. Chen asszony szerint, amikor bevezették a két virtuális rendőr animált ikonjait Shenzenben, a tiltott tartalmak látogatása 60 százalékkal esett vissza.
A kínai kormány statisztikái szerint ötvenből egy felhasználó szeretne áthágni a törvény szabta kereteket és Chen szerint szinte kizárólag ezek háborognak hiszen „az internet szabad mindazoknak akik betartják a kereteket”. A felügyelőasszony javaslata szerint az Egyesült Államok hatóságainak is hasznára válna a Jingjinghez és Chacha-ához hasonló virtuális rendőr bevezetése – utalva a Google konfliktusára a hatóságokkal, mert az nem hajlandó a hatóságok rendelkezésére bocsátani a motorján keresett szavak listáját.