Kína csak a terrort és a pornót cenzúrázza az interneten
A kínai kormány illetékese visszautasította az internet cenzúrázására vonatkozó külföldi bírálatokat, és azt is tagadta, hogy bárkit börtönbe zártak volna az internetre feltett ellenzéki állásfoglalásáért.
„Csak nagyon kevés külföldi honlapot zárunk el a kínai internetezők elől, olyanokat, amelyek terrorizmussal vagy pornográfiával kapcsolatosak” - idézte a China Daily angol nyelvű kínai lap Liu Csen-zsungot (Liu Zhenrong), a kínai kormány internetirodájának helyettes vezetőjét.
Liu azokra a bírálatokra reagált, amelyek szerint a kínai hatóságok politikai szempontok szerint megszűrik az interneten megjelenő tartalmakat, és a kínaiak számára hozzáférhetetlenné teszik a „nemkívánatos” honlapokat, portálokat.
A világháló ügyeiben második legfőbb állami illetékesnek számító Liu azt mondta, hogy „a kínai előírások teljes mértékben összhangban vannak a nemzetközi gyakorlattal”. Tagadta azt az állítást, amely szerint börtönbe zártak Kínában több személyt a világhálóra feltett ellenzéki politikai állásfoglalásaikért. „Senki sincs börtönben Kína területén azért, mert mondott valamit az interneten” - jelentette ki a kínai lapnak adott nyilatkozatában. Emberi jogi szervezetek szerint 49 kínai ellenzéki került börtönbe interneten közzétett anyagaiért.
A kínai cáfolat azon a napon jelent meg, amelyen az amerikai kongresszusban meghallgatják nagy internetszolgáltató cégek - a Cisco, a Google, a Yahoo és a Microsoft - képviselőit a kínai hatóságokkal folytatott együttműködésükről. Az amerikai közvéleményből felháborodást váltott ki, amikor lapjelentésekből arról értesült, hogy e cégek – kínai szolgáltatásaik során – segítenek a kínai hatóságoknak az internetes politikai tartalmak megszűrésében, sőt kiadják nekik ellenzékiek adatait.
Az Egyesült Államok után Kína a világ második legnagyobb internet-piaca. Jelenleg 110 millió felhasználót tartanak nyilván a kelet-ázsiai országban, de ez a szám napi átlagban húszezerrel nő.