Napi 170 ezer eurós bírságot kér a Franciaországra az EU
Brüsszel másodszor is az Európai Bíróság elé citálta Franciaországot, mert az nem teljesítette a bíróság 2003-as döntését a biotechnológia törvényi szabályozásával kapcsolatban.
A bíróság korábbi elmarasztaló határozata ellenére, a Bizottság folyamatos figyelmeztetése dacára a franciák csak részlegesen ültették át nemzeti törvénykezésükbe a genetikailag módosított mikroorganizmusok biztonságos kezeléséről szóló EU-jogszabályokat.
Az Európai Unió célja a környezet és az emberi élet védelme azoktól a lehetséges veszélyektől, amelyek a biotechnológiai laboratóriumokban, mikroorganizmusokkal végzett kísérletek során fenyegetnek.
A Bizottság arra kéri majd a bíróságot, hogy Franciaországra rójon ki napi 168800 eurós bírságot, amit az ítélet jogerőssé válásának napjától kezdve kell majd megfizetni.
Az Európai Bíróság még 2003. november 27-én hozta meg döntését arról, hogy Franciaországnak teljes egészében át kell vennie nemzeti törvénykezésébe a genetikailag módosított mikroorganizmusokat szabályozó EU-direktívát. Az ítéletet követően a Bizottság több levelet küldött a francia hatóságoknak, emlékeztetve, hogy a mikroorganizmusok biztonságos használata érdekében milyen konkrét intézkedésekre van szükség.
A genetikailag módosított mikroorganizmusok kezelésével kapcsolatos direktíva, vagyis GMM Direktíva azokat a kutatási és ipari tevékenységeket szabályozza, amelyek során fertőzésveszély alakulhat ki.
Franciaország nem dolgozta ki a szükséges eljárási rendet vészhelyzet esetére, nincs terve arra vonatkozóan, hogy ha baleset történik, milyen intézkedésekre van szükség a lakosság védelme érdekében.
Az uniós szerződés 226-dik cikkelye felhatalmazza a Bizottságot, hogy törvényes eszközöket alkalmazzon, ha egy tagállam nem teljesíti kötelezettségeit. A procedúra első lépése egy hivatalos írásos figyelmeztetés megküldése. Ebben Brüsszel észrevételeket, reagálást kér a felvetett problémával kapcsolatban, a válaszadás határideje általában két hónap.
A válasz birtokában – vagy annak hiányában – a Bizottság egy végső írásos figyelmeztetést (Reasoned Opinion) küld a tagállamnak. Ez világosan és véglegesen megfogalmazza azokat az okokat, amely alapján Brüsszel úgy ítéli meg, hogy szabálytalanság történt, és felhívja a tagállamot, hogy pótolja a hiányosságot megadott határidőn (általában ismét két hónapon) belül.
Ha a tagállam nem reagál erre a végső figyelmeztetésre sem, akkor a Bizottság az Európai Bíróság elé viheti az ügyet. A Bíróság döntése kötelező érvényű, elmarasztaló ítélet esetén a tagállamnak meg kell tennie a szükséges intézkedéseket. A Bizottság kérésére a jogi szankció súlyos bírság is lehet, amit napi összegben határoznak meg, s ezt mindaddig fizetni kell, amíg az adott tagállam nem tesz eleget kötelezettségének.