2005. november. 28. 11:31 Utolsó frissítés: 2005. november. 28. 12:23 Világ

A svájciak nem kérnek génmódosított élelmiszert

A svájciak nem kérnek génmódosított élelmiszert, de vasárnapi nyitva tartást igen.

Svájcban a szavazók 55,7 százaléka voksolt a génmódosított élelmiszerek forgalmazásának öt éves moratóriumára a vasárnapi népszavazáson. A döntés, amely a génmanipulált állatok tartását is tiltja, azonnal hatályba lép.

A biotechnológiai ipar a tilalom ellen kampányolt, azzal érvelve, hogy Svájcnak is el kell fogadnia a tudományos fejlődés eredményeit. A farmerek ezzel szemben a természetes, organikus termelést féltik a génmódosított termékektől.

Az Európai Unió tavaly feloldotta a génmódosított termékek moratóriumát, és ennek nyomán uniós nyomás nehezedett a nem EU-tag Svájcra, hogy hozzon hasonló döntést. A közvélemény-kutatási adatok azt jelezték, hogy a svájciak nem vásárolnának génmódosított élelmiszert, és a vasárnapi népszavazás eredménye is az elutasítást erősítette meg.

A moratórium nem terjed ki a svájci behozatali engedéllyel rendelkező, és egyértelmű jelöléssel ellátott termékek forgalmazására, valamint a kutatási célú termesztésre, tenyésztésre. Mindazonáltal - éppen a kereslet hiánya miatt - igen csekély a GMO-termékek importja Svájcba.

Ugyancsak vasárnap döntöttek a svájciak a boltok vasárnapi nyitva tartásáról. Svájcban tilos a vasárnapi árusítás: a mostani referendum kimeneteléért Svájc-szerte mindössze 150 olyan elárusítóhely izgult, amely eddig ideiglenes engedéllyel tartott nyitva a heti pihenőnapon.. Igen szűk többséggel (50,6 százalék) végül elfogadták a szavazók - szakszervezeti és egyházi tiltakozás ellenére - a repülőtereken és pályaudvarokon üzemelő üzletek vasárnapi nyitva tartását, így sor kerül majd a munka törvénykönyve népakaratnak megfelelő módosítására.

eurohirek.hu

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.