2005. július. 03. 10:12 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 03. 10:16 Tech

Elsavasodnak az óceánok, pusztul az élővilág

A globális felmelegedésként jelentkező klímaváltozás pusztító következményei, egyebek között a levegő növekvő széndioxid tartalma miatt az óceánok vize is egyre savasabbá válik - írja a WWF.

Lesz-e mit fogni?
© sxc.hu
A World Wide Fund for Nature (WWF) Rómában nyilvánosságra hozott jelentése a brit Royal Society tudományos társaságra (a brit akadémiára) hivatkozik, amely szerint mindez belátható időn belül veszélybe sodorhatja számos tengeri élőlény túlélését.

A WWF rámutat, hogy a mindössze két fokos átlaghőmérséklet-változás már többhetes hőhullámokhoz vezetett: 35 fok feletti hőmérséklettel szárazságot, súlyos terméskiesést idézve elő a Földközi-tenger partvidékén. A bajt erdőtüzek és vízhiány tetézték. A turizmusban kialakult nehézségekkel együtt mindez súlyos gazdasági hatást gyakorol a térség országaira.

A tengervíz savasodása miatt 2050-ig a tropikus és szubtropikus korallzátonyokon alig maradhat életben például a korall polip - írja a Royal Society jelentése. Ez súlyos következményekkel jár majd több százezer faj, de még az emberiség szempontjából is: az egyes planktonfajokra gyakorolt közvetlen hatás végiggyűrűzik a teljes táplálékláncon, még a nagyobb tengeri élőlények, mint például a tintahalak is megérzik majd hatását.

A folyamatot csak azzal lehetne lassítani, ha sikerülne csökkenteni a légkörbe jutó széndioxid mennyiségét. Ellenkező esetben az óceánok egyre többet vesznek majd fel belőle, így a víz kémhatását tekintve egyre jobban elsavasodnak. A tengerek és óceánok már így is felvették az emberiség által az elmúlt kétszáz évben termelt széndioxid mennyiség felét. Jelenleg a Föld minden egyes lakosára évente egy tonna széndioxid-felvétel esik.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.