2005. március. 30. 12:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 30. 12:20 Tech

Craig Barrett az oktatásba való befektetésre bíztatja Magyarországot

Az Intel elnök-vezérigazgatója, Craig Barrett kijelentette, hogy Magyarország vezető a technológiai fejlődés terén, Közép-Kelet-Európában. Ahhoz azonban, hogy az Európai Unióban, illetve az egész világgazdaságban versenyképes maradhasson, Magyarországnak az oktatásba többet kell befektetni, illetve jobban ki kell használnia a rendelkezésre álló új információs és kommunikációs technológiákat (ICT).

Barrett azért látogatott Budapestre, hogy együtt ünnepeljen a helyiekkel az Intel magyarországi irodájának 10 évvel ezelőtti megnyitásának alkalmából. A nap kiemelkedő programja volt a budapesti Corvinus Egyetemen tartott előadása. Ezt követően Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel tárgyalt a digitális átalakulásról, illetve egy új digitális várostervről, amelynek megvalósítása által Magyarország több térségére is kiterjed majd a vezeték nélküli szélessávú internet-hozzáférés lehetősége mind a kormányzati szervek, mind a lakosság részére.

Craig Barrett, az Intel
elnök-vezérigazgatója. Oktatási
befektetések mindenek előtt
© Intel
„Magyarország vezeti a digitális átalakulás folyamatát Kelet-Európában és egyre versenyképesebbé válik az Európai Unión belül” – mondta Barrett az egyetemen tartott előadásában. „Magyarország versenyképessége elsősorban a jól képzett munkaerőnek köszönhető, azonban az ország számára szükséges, hogy továbbra is befektessen a képzésébe, illetve az új és innovatív ötletek továbbfejlesztésébe.”

Craig Barrett és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megegyeztek abban, hogy közösen támogatják Győr városának digitálissá válási tervét. E közös akarat kifejezéseképpen Győr város vezetése és az Intel aláírt egy egyetértési nyilatkozatot (Memorandum of Understanding) is. A tervek szerint a győri projekt lehetővé teszi, hogy a helyi önkormányzat vezeték nélküli, szélessávú technológiákkal szavatolhassa a lakosság biztonságát, a tömegközlekedés zavartalanságát, a közművek működését, illetve segíthesse a turizmust. A próbaprojekttel új online utak nyílhatnak meg a lakosság számára a kormányzati programokhoz, illetve egyéb szolgáltatásokhoz. Jelenleg Magyarországon két próbateszten próbálják ki a legújabb vezeték nélküli technológiát, a WiMAX-ot, mely szélessávú internet-hozzáférést nyújt majd a városokban, illetve a vidéki területeken is.

Craig Barrett beszélt arról is, hogy a digitális technológiák több aspektusban is megváltoztatják mindennapi életünket – attól kezdve, hogy miként kötünk üzletet, miként szórakozunk, vagy miként használjuk a kormányzati és egészségügyi rendszereket. Az Intel főnöke kifejtette, hogy Magyarország miként hasznosíthatná az új technológiák előnyeit, illetve, hogyan terjeszthetné ki szerepüket a gazdaságban. Barrett szerint három terület fontos Magyarország számára: az innováció elősegítése azáltal, hogy a világszínvonalú kutatás-fejlesztésekbe invesztál, továbbá, hogy növeli az oktatásra szánt összegeket, illetve, hogy együttműködési programokat alkot, amelyek következtében a technológiák még inkább hozzáférhetővé válnak a mindennapi életben.

Az erőfeszítések között kiemelten fontos a tanárok továbbképzése, mivel a jól képzett tanárok hatékonyan integrálhatják a számítástechnikát a tantervbe. Barrett hisz abban, hogy ennek segítségével tovább fejlődhet a diákok tudása, és az általuk elért eredmények is javulhatnak. Elmondta, hogy az ilyen befektetéseknek köszönhetően a jövő dolgozói mind birtokában lesznek az olyan szintű matematikai és tudományos tudásnak, amely elengedhetetlen a globális digitális környezetben való versenyképességhez.

„A kormány kétség kívül nyújt segítséget abban, hogy az internet még elérhetőbbé váljon a polgárok számára, azonban Magyarország még mindig lemarad az EU átlagtól” – mondta Barrett. „Egyre fontosabb Magyarország számára az, hogy a PC-technológiákat az ország minden pontján megismerhessék a diákok már az általános, illetve középiskolában. Az oktatásba és technológiákba történő befektetéseknek messze az első helyen kell állniuk”.