Itthon hvg.hu 2025. január. 07. 14:56

Az MSZP szerint 13 milliárd forintos veszteség keletkezett a Vodafone-adásvételkor

Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető feljelentést tett az ügyben, szerinte az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre.

Hűtlen vagy hanyag kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen tesz feljelentést Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, mert szerinte a százszázalékos állami tulajdonban lévő Corvinus Zrt. kevesebb mint egy év alatt jelentős, mintegy 13 milliárd forintos veszteséget könyvelt el a Vodafone adásvétele során – közölte a párt kedden.

A közleményben azt írták, az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre, magasabb értékű részvényeket cserélt el alacsonyabb értékű részvényekre, az ügyletek átláthatatlan módon és a nemzeti érdekeket súlyosan sértő veszteséggel zajlottak.

A közérdekű adatigényléssel megszerzett adatok alapján folyamatban a következő főbb események játszottak szerepet:

  • 2023. január 31.: A Corvinus Zrt. 49 százalékos részesedést vásárolt a Vodafone Magyarország Zrt.-ben, amelynek állami tulajdonú részvénycsomagja 323,4 milliárd forintot ért (ez alapján 19,5 százaléknyi részvény értéke 128,7 milliárd forint volt).
  • 2023. február 2.: A Corvinus Zrt. 19,5 százaléknyi Vodafone-részvényt elcserélt Yettel és Cetin részvényekre. A csereügylet során a Vodafone részvények értékét 125,7 milliárd forintban állapították meg, amely így 3 milliárd forinttal kevesebb ért, mint két nappal korábban.
  • 2023. december 18.: A Corvinus Zrt. eladta a Yettel és Cetin részvényeit 115,8 milliárd forintért, ezzel további 9,9 milliárd forintos veszteséget könyvelt el.

Hozzátették: az előnytelen részvénycserével az állam lényegében közpénzmilliárdokkal támogatta az Antenna Hungária Zrt. többségi tulajdonosa, a 4iG Nyrt. piaci pozíciójának javítását. Vagyis az Orbán-kormány megszegve vagyonkezelési kötelezettségét elkótyavetyélt 13 milliárd forintnyi közvagyont, hogy egy magáncéget versenyelőnyhöz juttasson.

A szocialista párt szerint a tranzakciók felvetik a hűtlen kezelés és hanyag kezelés gyanúját, ezért indokolt, hogy a hatóságok a nyomozást indítsanak.

A tavaly január 8-án aláírt adásvételi megállapodásnak megfelelően a 4iG Nyrt. 51, a Magyar Állam pedig 49 százalékos közvetett befolyást szerzett a magyar piac második legnagyobb telekommunikációs vállalatában. Az új tulajdonosokhoz (a 4iG leányvállalatához, azaz Antenna Hungáriához és a Magyar Állam tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-hez) kerültek a Vodafone Magyarország mobilfrekvenciái, az aktív rádiós átviteli berendezései, az aktív antennák és kábelek, a kültéri kabinetek egy része, továbbá a felhordó és a tornyokat kiszolgáló optikai hálózata is.

A Vodafone Magyarország tranzakció kapcsán közzétett cégértéke (EV) 660 milliárd forint.

Vodafone-ügylettel egy a Magyar Telekom méretével összevethető távközlési cégcsoport jön létre, azonban az eredményességéhez képest jóval eladósodottabb, ami akkor is kockázatot rejt magában, ha a távközlést a szakemberek stabil, kiszámítható szektorként jellemzik.

Versenytorzító hagyományt folytat a kormány a nemzetstratégiai jelentőségű Vodafone-felvásárlással

Közel egy évtizede teremtette meg magának a lehetőséget az Orbán-kabinet arra, hogy közérdekre hivatkozva nemzetstratégiai jelentőségűvé minősítsen át sok milliárd forint értékű céges tranzakciókat, kizárva így az ügyletek vizsgálatából a Gazdasági Versenyhivatalt. A miniszterelnök az évek során rengeteg területen intézkedett így – felidézzük a legemlékezetesebb GVH-elpöcköléseket.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.