Görög kerámiák és 2400 éves fonott kosarak, teli gyümölcsökkel kerültek elő a tenger mélyéről Egyiptom partjainál.
Újabb izgalmas kincsekre leltek a régészek az ókorban elsüllyedt Héraklion városában, amelynek romjai Alexandria mellett az Abu Qir-öbölben fekszenek a tenger mélyén. Héraklion a Nílus nyugati ágának torkolatánál feküdt, és a térség legfontosabb, virágzó kikötővárosa volt, jóval a Nagy Sándor alapította Alexandria előtt.
A város romjait 2000-ben fedezték fel, és idén az Európai Víz Alatti Régészet Intézet (IEASM) az egyiptomi Turizmusért és Antikvitásért felelős minisztériummal együttműködve kezdte el az újabb ásatásokat a területen. A napokban itt egy időszámításunk előtt a negyedik század elejéről származó, görög temetkezési helyszínt találtak, a romok között pedig ókori görög luxusvázákra és gyümölcsök maradványaival teli fonott kosarakra bukkantak. A szőlőmagokon és a Nílus völgyében őshonos, egyiptomi vagy dum-pálma gyümölcsén nem tudott kifogni az idő: a kosarakban az élelemre beazonosítható állapotban találtak rá a régészek.
Az IEASM közleménye szerint vélhetően azért maradtak fenn a gyümölcsök darabjai 2400 éven át, mert a görögök a temetésekkor azonnal a sírokba, a föld alá helyezték a gyümölcsöket is.
Héraklion szökőárak és földrengések következtében került annak idején végleg a víz alá.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: