Náci a forró bádogtetőn
5 cikk, arról, hogy mindenki utál mindenkit, és ezt a liberális sajtó elhallgatja. De mi kimondjuk. Lapszemle a művelt Nyugatról.
Francia sovének utálják a muzulmánokat (is)
Szombaton reggel 8 körül a francia Poitiérs történelmi város mellett Buxerolles-ban az egyik épület tetején hatalmas transzparens és körülbelül 60 szélsőjobbos fiatal jelent meg, számol be róla a Le Figaro francia konzervatív lap. A transzparensen „732-es öntudatos nemzedék” felirat állt, nagyon szabad fordításban. A feliratot elemezve a tüntetés helye két szempontból is jelentőséggel bír: Martell Károly, akivel kapcsolatban most szögezzük le, hogy nincs köze az építkezésekhez, viszont frank uralkodó volt, Poitiers-nél verte meg a délről behatoló mór-muzulmán csapatokat és ezzel megállították az európai előrenyomulásukat.
A tüntetést bejelentés nélkül egy mecset tetején tartották, miközben a 1280 éves hagyatékról kurjongattak a helyi kisnácik. Na tessék, nekik nem csak 60 vagy 90 évnyi, hanem több mint egy évezredes önérzet jut, bár arra egyik sajtóorgánum se tér ki, hogy a megidézett évszám még bármilyen francia identitást megelőz, a sovénkodás tehát némi történelemhamisítással elegyedik - ahogy szokott.
A tüntetők a Bloc Identitaire mozgalomhoz tartoznak, és olyannyira páriák a francia politikában, hogy még a konzervatívok sem törődnek sokat a baloldallal folytatott pofonváltásokkal, ha felbukkannak. A Figaro nem, de a Le Monde – ami inkább baloldali érzelmű – idézi Jean-François Copé-t, a Népi Mozgalom Uniója (UMP), vagyis a francia konzervatív párt főtitkárát, aki nem hezitált, és rögtön nekiment a gyülölködőknek: „a szekularizált Köztársaság a vallás szabadságának garanciája országunkban: nem tolerálhatja egyetlen vallással szemben sem az agressziót...” Igaz, az ő pártja Sarkozy-vel az éllen vívta meg a nagy szekularizált csatát a fejkendők tilalmáért a közoktatásban. Van mit védenie.
A Figaro pedig a francia szocialisták pártelnökének szentelt több sort. Harlem Désir azt követelte, hogy „oszlassák fel ezt a fanatikus csoportot, aminek az erőszakos agitációja a közrendre, az egyén biztonságára és a köztársaság összetartására is veszélyt jelent.” Désir korábban az SOS Racisme mozgalom élén állt, ő maga karibi-elszászi származású.
Kínaiak utálják a kínaiakat, és be is zárják őket
Jaime A. FlorCruz évtizedek óta Kínában él, korábban a TIME tudósítója volt. Azelőtt itt, a pekingi egyetemen tanult, a nyelvet beszéli és jól ismeri a társadalmát.
A CNN oldalán vezetett Jamie Kínája rovatban, a Megreformálni a kínai munkatáborokat című cikkében ez alkalommal a kínai gulág még létező intézményéről és az azt övező heves vitákról számol be. A gulág szót nem említi, ezt mi torzítjuk a cikkhez, mert nem bírunk magunkkal, hiszen az általunk e néven ismert munkalágerek előfutárai ugyanolyan átnevelő táborként nyíltak meg, mint a kínai laodong jiaoyang, amiről Jamie ír.
FlorCruz nem vállal saját statisztikát, amikor a táborok diákságáról esik szó. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának statisztikáját idézi: 190 000 fogoly 320 táborban raboskodik, vagy ahogy a hivatalos álláspont gondolja, tanul, hogy ismét a társadalom része legyen.
A cikk idézi Yu Jianrong professzort, a Kínai Társadalomtudományok Akadémiájának egyik szakértőjét. Bár az intézmény kormányközeli műhely Jianrong professzor igencsak kritikus: "mint kényszerrel végrehajtott oktatási eszköz szembemegy a törvénnyel, szembemegy annak alapelvével, és minden jogi fundamentumot nélkülöz... Ha nem törlik el a rendszert, politikai következményei lesznek.”
Amennyire meglepő egy lojális entelektüel tiltakozása, annyira fura a blogoszféra egyik-másik tagjának a kiállása a rendszer mellett, hiszen a webes és közösségi média felületeket inkább a lázadás eszközének tekintik. FlorCruz meg is említ egy Sanxiasheng névre hallgató bloggert, aki szerint "ha az munkába ágyazott oktatást eltörlik, elszaporodnak a gengszterek.”
Nem csupán e két ideológus szerepvállalása és háttere árulkodik arról, hogy a rendszer fogadtatása, elemzése merő ellentmondás Kínán belül. Jelenleg éppen a komrány szolgálatában dolgozik az a bürokrata, aki csak keserű emlékeket tud felidézni, hiszen ő maga is megjárta az egyik tábort, mint a rendszer ellensége: „testileg kifárasztott, lelkileg meggyötört, mivel az elszigeteltség és az éhezés a mindennapok része.” Most pedig kormányhivatalnok.
Végül Ma Huaide professzort idézi a cikk: "Olyan, mint egy fejsze. A fejsze ugyan szolgálhat fegyverként, de nem számolhatjuk fel az összes fegyverünket. A megoldás nem más, mint hogy a fejszét forgató kezeket felügyeljük.” Hát ennél költőibben nehéz a gulágról megszólalni.
A brazil újságírók nem szeretik a Google-t
A brazilok időközben begőzöltek a Google-ra, az észak-amerikai hírimerialistára. A BBC tudósítása szerint az a 154 brazil hírlap, amely az összes tartalom 90%-t szolgáltatja a nemzeti szakmai szövetség ajánlására otthagyják a híragregátort. A cikkben felidézik, hogy még 2010 decemberében kezdték meg a portugál nyelvű lapok a kísérletet, amelytől azt várták, hogy az ingyen közölhető tartalmak, amelyek a keresőoldal gyűjtésében jelennek meg, nagyobb forgalmat hoznak a honlapokra.
Ez azonban nem történt meg, a Google nem kíván fizetni a cikkekért, és ellenérvként annyit mond Marcel Leonardi közpolitikai igazgató, hogy a Google News „egy milliárd kattintást hoz a hírportáloknak a világon” – hogy mennyi idő alatt, az nem derül ki. Leonardi szerint a brazil szakmai szövetség elvárása, miszerint a Google-nak fizetnie kéne a hírekért, hasonlít ahhoz, amikor egy étterem megadóztatja a taxisofőrt, aki vendéget hoz asztalaihoz.
Egy rendes brit utálja az EU-t
Nagy-Britannia ez ügyben szavazni kívánó lakosságának 51% rendes britnek bizonyul. A konzervatív Daily Mail vasárnapi kiadásában a azt állítja, hogy az elmúlt három évtized folyamán ez az eddigi legmagasabb ellenszenv index. A rekordot továbbra is a Theatcher-éra tartja, amikor a szavazók két-harmada „otthagyta volna a közös piacot.”
A cikk külön felhívja a figyelmet arra, hogy Tim Aker, David Cameron kormányfő közeli barátja, bizalmasa és az oktatási tárca minisztere egy harcia EU-ellenes mozgalom tagja. A Vigyük ki Britanniát (mármint az Unióból) csoport éléről Anker igencsak agresszív üzenetet küldött, amit a Mail egy mondat erejéig idéz: Az EU csak ne akarja felhasználni a kemény munkával megkeresett pénzünket azért, hogy az EU-tagság állítólagos előnyeit reklámozza.” Anker arra utal, hogy az EU 2013-at az Európai Polgár Évének szeretné elnevezni, és erre egy 1,75 millió eurós marketing keretet használna fel – aki már látott ingatlan árakat Londonban, jól tudja, hogy ezt az összeget össznemzeti óriásadónak kikiáltani erős túlzás. Miniszteri demagógiának azonban bevált, többen visszaszajkózzák a bölcsességet.
Obama rühelli Romney-t
A Die Presse arról ad hírt, hogy Obama nyelvreformerként megalkotta a „Romnesia” varázsszót. Jelentése: elnökjelölt vetélytársa állandóan megfeledkezik a múltról.
A viccet először Fairfax-ben, Virginia államban sütötte el a kampányoló elnök visszautalva a hét elején folytatott televíziós vitára, ahol rendszeresen számonkérte a republikánus jelöltön, hogy miért nem emlékszik arra, miként döntötte volna romba az északi autóipari óiásokat és küldött volna munkanélküliségbe ezreket.
Romney „pitiáner támadásnak és hülye szóviccnek” nevezte Obama tréfáját.