2007. február. 22. 10:45 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 22. 10:47 Kult

Elvonások a fővárosi kulturális intézményeknél

Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottsága szerdán elfogadta azt a módosító indítványt, amely szerint a kultúra területén a korábban tervezett, csaknem 700 millió forint helyett csak mintegy 438 millió forintot vonnának el a színházaktól és a közművelődési intézményektől.

Az előterjesztés a színházak működési támogatásának átlagosan 4 százalékos csökkentését javasolja. Az eredeti előterjesztés a színházaktól 300, a közművelődési intézményektől pedig csaknem 400 millió forintot vonna el, ez pedig veszélyeztetné a működést.

A módosító indítványt benyújtó Bőhm András (SZDSZ) javaslata szerint a főváros által fenntartott 13 színházat összesen 216 millió, a közművelődési intézményeket pedig 220 millió forintos elvonás érintené egy év alatt.

A Budapest Bábszínháznál 3,6, a Kolibri Színháznál 3,8, a Katona József Színháznál 1,9, a Vígszínháznál 3,4 százalékos lenne az elvonás Bőhm András javaslata szerint. A Budapesti Operettszínház 4,8 százalékos elvonást vállalt, fedezve a másik négy színház "kedvezményét".

Az intézményvezetők között konszenzus jött létre a módosító indítvánnyal kapcsolatban, vállalták, hogy az átalakításban részt vesznek, ha a március 1-jei költségvetési végszavazás megtörtént - tette hozzá.

A testület az ülésen elfogadta Csomós Miklós (Fidesz) javaslatát, amely mellett Gy. Németh Erzsébet (MSZP) is felszólalt. Ennek lényege: felkérik Demszky Gábor főpolgármestert, hogy készüljön a szakmával egyeztetett koncepció, amely minden, az önkormányzat által fenntartott és támogatott kulturális intézmény finanszírozási elvét magában foglalja.

A bizottság ülésén első napirendi pontként szerepelt a főpolgármester előterjesztése a 2007. évi költségvetés kulturális fejezetéről. A javaslat megtárgyalása, a szavazás előtt több színházigazgatót is meghallgatott a testület.

A színházi vezetők többsége elfogadta, hogy a megszorításokra szükség van, mégsem tartotta elfogadhatónak a 300 millió forintos tervezett elvonást, amely a legsúlyosabban a Budapesti Operettszínházat és a József Attila Színházat érintené.

Léner Péter, a József Attila Színház igazgatója szerint téves koncepció a változtatásokat a finanszírozási rendszer újragondolásával kezdeni. Az első lépés csak a budapesti színházi élet egészének megértése lehet, ennek előfeltétele minden színház külön, funkciója szerinti megvizsgálása, értékelése - mondta.

Zsámbéki Gábor, a Katona József Színház vezetője rámutatott arra, hogy a színházak egyre inkább elszegényednek, a látszólag pénzügyi lépésnek kultúrpolitikai hatásai lesznek: kisebb társulat más repertoárt tesz lehetővé, ennek nyomán a közönség összetétele is megváltozik.

Marton László, a Vígszínház igazgatója közölte, hogy partnerek a rendszer átalakításában, de a változással jobb működést és magasabb minőséget kellene elérni.

Kerényi Miklós Gábor, a Budapesti Operettszínház vezetője a színházak magas látogatottságát, idegenforgalmi, turisztikai bevételekben megjelenő szerepét hangsúlyozta.

Márta István az Új Színház igazgatója az ülés után elmondta: színházigazgatók szerint kigazdálkodható a 216 millió forintos összeg, de ezután azonnal el kell kezdeni a rendszer átalakításával kapcsolatos munkát.

A közgyűjtemények közül a Budapesti Történeti Múzeumtól az eredeti terv szerint 107 millió forintot vontak volna el, míg a módosító indítvány csak mintegy 39 millió forinttal csökkentené a támogatást. Bodó Sándor főigazgató elmondta, hogy az előbbi összeg elvonása esetén félszáz munkatárstól kényszerülnének megválni, az intézmény kezelésében lévő, mintegy fél tucat kiállítóhelyet be kellene zárni, a múzeum pedig csökkentett nyitvatartással üzemelne.

Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár igazgatója hangsúlyozta, hogy már a múlt évi, 60 millió forintos elvonás miatt is negyvenezer kötettel kevesebbet tudtak beszerezni.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.