Márta: hibás adatok alapján dönt a főváros a színházakról
A múlt héten bejelentették: mintegy 1 milliárd forinttal jutna kevesebb a fővárosi fenntartású színházaknak. Márta István szerint alapos tévedésről van szó.
Márta István Kapolcson zenél. Szerinte elkottázták © kapolcs.hu |
A fővárosi színházigazgatók szeretnék, ha nem a tanulmány adatait használná a főváros, mert a GKI számítása "hibás, átláthatatlan és kusza" - tette hozzá. Közlése szerint az utolsó használható statisztika a 2005-ös évről készült, a GKI is ezt az évet veszi alapul.
Az Új Színház igazgatója szerint ekkora elvonás nyomán összeomlana a főváros színházi élete. Most nem struktúra-átalakításról van szó, nem a színházi reform lehetséges útjáról, hanem akkora összeg megvonásáról, amely a színházi élet "lefagyasztását" jelentené - közölte.
Mennyi az annyi? Hány színház, hány forint |
A városházán elkészült költségvetési koncepció szerint a főváros az idén 1,8 milliárd forintot szeretne megtakarítani a kulturális ágazaton, ezen belül a színházaknak 1-1,1 milliárd forinttal jutna kevesebb támogatás - közölte Bőhm András a Fővárosi Közgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke. A szabad demokrata képviselő a múlt héten 14 színházról beszélt; eszerint tavaly a fővárosi önkormányzathoz tartozó színházak összesen 1,7 milliárd forint támogatást kaptak a fenntartótól. |
A fővárosi tulajdonban lévő 13 színház tavaly összesen 9,6 milliárd forintot költött. A színházak közül hat költségvetési intézmény (Katona József Színház, Vígszínház, Budapesti Operettszínház, Radnóti Miklós Színház, Budapest Bábszínház, Kolibri Színház), hét a főváros 100 százalékos tulajdonában lévő, közhasznú társaságként működik (Vidám Színpad, Új Színház, Trafó Kortárs Művészetek Háza, Thália Színház, Mikroszkóp Színpad, József Attila Színház, Madách Színház). Az Örkény István Színház nem önálló, a Madách Színházhoz tartozik - emelte ki.
A HVG színházi konjunktúra-elemzése |
Rég nem látott népszerűségnek örvendenek a színházak, a többségük mégsem a nézőkből él. Egyebek közt ez is kiderül azokból a ranglistákból, amelyeket a HVG állított össze a társulatok és háttérintézményeik működését jellemző főbb mutatók alapján. |
Ebből az állami, központi támogatás 3,7 milliárd forintot (38 százalék), a színházak saját bevétele 3,8 milliárd forintot (40 százalék), a főváros támogatása pedig 2,1 milliárd forintot (22 százalék) tett ki. A fővárosi támogatást tekintve a tervezett csökkentés 50 százalékos elvonást jelentene - hangsúlyozta. Az összesen 5,8 milliárd forintos fővárosi és állami támogatáshoz képest a csökkenés mértéke 17 százalékos lenne, ha ehhez hozzáadódik a 8 százalékkal számolt infláció, akkor összesen 25 százalékkal lenne kisebb a 13 színház támogatásának összege, ami katasztrófához vezetne - fejtette ki.