2006. június. 15. 16:45 Utolsó frissítés: 2006. június. 15. 16:47 Kult

Nyári színházi fesztiválok

A színházi konjunktúra elérte a nyári rendezvényeket is: a júniustól augusztus végéig tartó, zömmel szabadtéri színházi kínálatot csökkenő források mellett is növekvő néző- és előadásszámok jellemzik.

Még javában tart a Pécsi Országos Színházi Találkozó, amikor a tettyei romoknál megkezdődnek a Pécsi Nyári Színház örökébe lépett Pécsi Szabadtéri Játékok. Az ilyen néven már negyedik évadját kezdő, hagyományosan táncközpontú rendezvénysorozat 16 színházi eseménye közül hét a társintézmények - mint a Pécsi Nemzeti Színház, a Pécsi Balett, a Bóbita Bábszínház és a Pécsi Tv - közreműködésével kerül a közönség elé. A repertoár arra is lehetőséget kínál, hogy az inkább színészi képességeiről ismert Bodrogi Gyula rendezőként is megmutassa, mit tud: a Csak kétszer vagy fiatal című Ron Aldridge-darabot rendezi. A Csokonai Vitéz Mihály Karnyónéjából készült vígjáték bemutatója pedig amolyan előtanulmánynak is beillik: az alkotók szándéka szerint rövidesen tévéfilm készül belőle.

A magyarországi nyári fesztiválok legidősebbje, a Szegedi Szabadtéri Játékok 75, a legfiatalabb, a Terényi Színházi Napok még csak hároméves. A tekintélyesebbeknek az elmúlt években-évtizedekben határozott művészi arculatuk alakult ki. Az idén a 38. nyarát kezdő Szentendrei Teátrum két fő célja Perjéssy Barnabás igazgató szerint "az egy-egy meghatározó, jeles művész irányításával fellépő fiatal tehetségek lehetőséghez juttatása, valamint a város bemutatása". A szentendreiek darabválasztását az is befolyásolja, hogy a patinás óváros elsősorban kamara jellegű produkcióknak kedvez, de például Moliére Tartuffe című vígjátéka - Alföldi Róbert rendezésében - az augusztus 11-ei premier után bevonul majd a Nemzeti Színházba.

A nyári fesztiválok hazai doyenje, az 1931. június 13-án elhangzott Magyar Passióval kezdődött Szegedi Szabadtéri Játékok alapötlete állítólag Juhász Gyula költőtől származik. A rendezvénysorozat jellegzetessége, hogy "vendégprodukciókat nem, kizárólag a Dóm térre tervezett előadásokat mutatunk be" - mondja Herczeg Tamás, a szervező kht igazgatóhelyettese. Az idei év legfőbb attrakciója a bécsi Vereinigte Bühnennel és a Budapesti Operettszínházzal közös produkció, a Rudolf - az utolsó csók című musical: a május végi operettszínházi ősbemutatót követő szabadtéri világpremier július 28-án lesz. Az 500 milliós költségvetésű szegedi fesztivál szervezői, hagyományteremtő szándékkal, szeretnék meghonosítani az egyik legtöbbször előadott opera, Erkel Ferenc Bánk bánja Szent István-napi szegedi bemutatóját.

Jubilál az idén a Kőszegi Várszínház is. A 25. nyári évadjukra készülő Jurisics-vári rendezvények csökkenő, 30 milliós keretéből az idén csak egyetlen eredeti bemutatóra - Shakespeare Sok hűhó semmiért - futja. A hajdan magyar szerzők történelmi drámáinak bemutatását céljául tűző koncepció az utóbbi években megváltozott: a könnyed vígjátékok kerültek előtérbe. Ennek jele Arisztophanész Lüzisztraté című pajzán zenés komédiájának idei bemutatója is a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak előadásában. "A klasszikus vígjáték lökhajtásos változata a véreres valóságról" - írja beharangozójában a darab szövegét átdolgozó Hamvai Kornél, jelezve, hogy a könnyű nyári esték hangulata azt a fesztelenséget is megengedi, amit év közben egy kőszínház légköre talán kevésbé. A Várszínház egyúttal valamifajta missziót is betölt: "mivel Vas megyében nincs kőszínház, kötelességünknek érezzük, hogy legalább keresztmetszetét adjuk az évad színházi termésének" - magyarázza Pócza Zoltán igazgató. Így kerül színre például a beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház, valamint a gyulai és a kisvárdai várszínházak közös vendégelőadásaként Csokonai Karnyónéja.

A koprodukciók olykor a finanszírozási gondok áthidalásában is segítenek - ez a szempont is szerepet játszott például az esztergomi Várszínház darabválasztásában. A Budapesti Kamaraszínházzal közös bemutatók sorát egy Jean Anouilh-darab, a Médeia nyitja június 23-án.

A határon túli színjátszók bemutatkozásának közös terepe a jövő héten Kisvárdán kezdődő Határon Túli Színházak Fesztiválja; az idén 17 erdélyi, felvidéki, kárpátaljai és újvidéki társulat több mint harminc előadását hozza el a szakmai találkozóra. De igazi összművészeti fesztiválhellyé nőtte ki magát az idén 43. évadjába lépő Gyulai Várszínház is. Mivel szinte évente előállnak egy-egy Shakespeare-bemutatóval, adódott az ötlet, hogy meghívják a legjelentősebb hazai és külföldi Shakespeare-előadásokat. A júliusi második Shakespeare-fesztiválon - Hamlet az ezredfordulón címmel - szakmai tanácskozást, filmvetítéseket és gasztronómiai programokat is rendeznek. A felújított gyulai várban emellett négy eredeti bemutató is lesz.

Az 1997-ben alakult Szabadtéri Színházak Szövetségének tagjai (Esztergomi Várszínház, Ferencvárosi Nyári Játékok, Gyulai Várszínház, Kisvárdai Várszínház, Kőszegi Várszínház, Szabad Tér Színház, Szegedi Szabadtéri Játékok, Szentendrei Teátrum, Zalai Nyári Játékok, Zsámbéki Színházi Bázis) mellett szép számmal akadnak "magánzók" is, illetve - például a Balaton partján - évek óta rendeznek különböző, befogadó jellegű szabadtéri játékokat. A Keszthelyi Nyári Játékok például a budapesti Vidám Színpad repertoárjából ad Shakespeare-vígjátékokat, míg a Bujtor István vezette Tihanyi Nyári Játékok olyan sikergyanús darabokat kínál, mint Nóti Károlytól a Hyppolit, a lakáj. De, a tendenciákat figyelve, a tradicionális fesztiválok mellett olyan feltörekvő nyári kulturális események is gyorsan kinőhetik magukat, mint például az idén harmadszor meghirdetett Terényi Színházi Napok. A kis nógrádi falu programjában az Új Színház stúdiósainak játéka mellett a commedia dell'artét képviselő diákszínpadi előadások szerepelnek.

SERF ANDRÁS