2006. február. 14. 16:48 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. február. 14. 16:51 Karrier

Akkor is fejlődhetsz, ha túlképzett vagy egy állásra

Számos oka lehet, ha akár te, akár a munkaadód úgy gondolja, hogy a képességeid, képzettséged jóval felette van a munkakör által megkívánt szintnél. Ennek ellenére kihozhatod a legtöbbet a helyzetből, s hasznos tapasztalatokra is szert tehetsz.

Ha frissen diplomáztál, s az elméleti tudásod példás, ám a szakmai gyakorlatod elhanyagolható, előfordulhat, hogy elsőre nem olyan állást kapsz, amelyet a végzettségből következne. Hasonló a helyzet, ha a céged új telephelyére költöztetnek, esetleg, ha jelentős változások állnak be akár szakmai, akár magánéletedben. De akár saját magad is választhatod ezt a megoldást, ha éppen kevesebb felelősséget szeretnél a vállaidon tudni. Nyugdíjba vonuló, ám továbbra is dolgozni szándékozó munkavállalók számára is jó megoldás lehet, ha néhány fokot hátrébb lép a karrierlétrán.

Az állásinterjún természetesen nem siklanak majd el a tény felett, hogy ilyen, vagy olyan szempontból, de mindenképpen fölötte állsz az átlagos jelentkezőknek. Itt ügyelni kell néhány lehetséges buktatóra, ugyanis a munkaadók egyből arra fognak gyanakodni, hogy vélhetőleg jóval magasabb fizetést szeretnél majd kapni, mint a többiek, esetleg gyors előléptetésre pályázol, esetleg csak az időt múlatod az adott munkahelyen, amíg egy jobban fizető állásra nem bukkansz, esetleg amíg tanulmányaidat be nem fejezed.

Az alábbi tanácsokkal sikeresen kivétheted ezeket a csapdákat.

Karriertervezés
A hatékony karriertervezés segítségével meghatározhatod a rövid-, és hosszútávú céljaidat egyaránt. Ha már tiszta a kép, fel tudod mérni, hogyan kamatoztasd a tapasztalataidat és a képzettségedet. Így pedig már nem lesz nehéz dolgod, ha elő kell adnod egy állásinterjún, hogy milyen munkakörben éreznéd jól magad, hol tudnál hozzátenni a cég teljesítményéhez a leghatékonyabban. A munkaadó  így azonnal látja majd, hogy milyen pozíciók betöltésére vagy alkalmas.

Álláskereső technikák alkalmazása
A megfelelő módszerek kiválasztásával olyan munkaadókra bukkanhatsz, akik a tapasztalataid és képzettségeidet értékként fogják majd fel és nem látnak semmiféle – a fentiekhez hasonló - fenyegetést az érkezésedben.

Felkészülés
Készülj fel megfelelően, deríts ki mindent a vállalatról, ahová jelentkezel. Vizsgáld meg, hogy a tudásodat milyen formában lehet a legjobban a cég hasznára fordítani. Írd bele ezen ötleteidet az önéletrajzod mellé csatolt kísérőleveledbe, s az interjún is hangsúlyozd ki őket.

Fogalmazás
Ügyelj az önéletrajzod megírásánál is, egy jól megírt CV ugyanis a lehető legjobb fényben tünteti fel a képességeidet és végzettségedet. Ezért érdemes minden állásinterjúra az adott munkahelyre szabott önéletrajzot beadni. Ennek érdekében ne félj kihagyni néhány, a szóban forgó pozíció szempontjából irreleváns referenciát és munkahelyet. Hangsúlyozd ki az átvihető, az adott munkakörtől független képességeidet, mint például a kapcsolatteremtési képesség, vagy a számítógéphasználat.

Ne fogalmazz terjengősen, a szakmai önéletrajzod ne legyen hosszabb két oldalnál. A korábbi állásaid esetében inkább a feladatokra koncentrálj, ne az egyes titulusokra.

Mondanivaló
Ha az interjú során rákérdeznek, hogy egy olyan képességű és képzettségű ember, mint te, miért erre az állásra jelentkezik, a következőket teheted. Elmagyarázod, hogy az adott állás miként vág egybe a karrierterveiddel. Esetleg emeld ki a nem anyagiakban mérhető előnyöket, mint például nyitás egy új irányba, vagy lehetőség egy adott helyen való munkára. Mindenképpen biztosítsd a munkaadót a lojalitásodról és az elhivatottságodról, s említsd meg, hogy milyen előnyökkel jár a cég számára, ha téged alkalmaznak.

A végső tanács pedig, ha már elnyerted az állást, legyen pozitív a hozzállásod és fókuszálj a karrierterveidre. Ha a lelkesedésed lankadna, emlékeztesd magad, hogy miért vállaltad az adott munkát, s, hogy annak elvégzése milyen formában segít majd hozzá céljaid eléréséhez.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.