Tippek az álomállás felkutatásához
Egy hosszabb élettartamú villanykörtét nincs sok értelme elkezdeni árulni valakinek, akinek nincs áram a házában. Ugyanígy felesleges olyan munkaadónak reklámozni magunkat, aki nem tart igényt a szolgálatainkra. Mielőtt időt és energiát fektetsz egy állás megszerzésébe, érdemes felmérni, hogy az adott munka mennyire illik hozzád, illetve mennyire illesz a szóban forgó pozícióhoz.
Ha passzol hozzád, megtaláltad az igazit © sxc.hu |
Ahhoz, hogy eldöntsd, mennyire illik hozzád az ajánlat tárgyát képező állás, további szempontokat kell megvizsgálnod. Mit foglal magában a munkaköröd, milyen feladatokra, kötelezettségekre, felelősségre számíthatsz? Milyen anyagi juttatásra számíthatsz a munkaadótól, illetve milyen fizetés kiegészítő lehetőségeket kínál a cég (pl.: orvosi hozzájárulás, nyugdíjbiztosítás, fizetett szabadság, cégautó, stb.). Nem mellékes, hogy milyen irányokban mozoghatsz a jövőben, vagyis van-e lehetőséged felfelé haladni a ranglétrán, illetve át tudsz-e nyergelni további, számodra több kihívást nyújtó, érdekesebb területekre.
A válaszok megleléséhez egy kis magánnyomozást kell majd folytatnod. Még a legrészletesebb állásleírás sem ad majd választ az összes kérdésedre. Erre két kiváló módszer kínálkozik. Beszélj olyanokkal, akik már az adott cégnél dolgoznak, illetve olyanokkal, akik üzleti kapcsolatban állnak a vállalattal. Először kutakodj az ismeretségi körödben, a barátaid, rokonaid, kollégáid között. Derítsd fel, hogy ők mennyit tudnak a szóban forgó állásról, illetve cégről, s szerintük ki az, aki bővebb felvilágosítással tud szolgálni. Ezután vedd fel a kapcsolatot ezekkel az „informátorokkal”. Jóval egyszerűbben fog menni, ha van egy olyan ismerősöd, akire hivatkozhatsz.
A másik megoldás, ha közvetlenül a munkaadót – illetve a cég HR-osztályát – keresed meg. A legtöbb helyen ezzel máris pozitív benyomást fogsz tenni, ugyanis általában értékelik, ha a leendő munkavállaló alaposan utánanéz a cégnek, ahol dolgozni szeretne. Ritkábban, de előfordulhat, hogy nem nézik jó szemmel a puhatolózást, ezért érdemes az adott szakmai területen dolgozóktól megérdeklődni, hogy melyik megközelítési módszer a leghatékonyabb. Ne felejtsd, hogy ebben a fázisban egyelőre még csak információt gyűjtesz, nem az adott állásra jelentkezel. Azonban az első benyomás már ilyenkor is kialakulhat rólad, ezért légy felkészült, jól tájékozott, és megfelelő stílusban prezentáld a kérdéseidet.
Ha találsz egy ígéretesnek tűnő ajánlatot, vesd össze az iskolai végzettségedet, tapasztalatodat, személyes jellemzőidet és elvárásaidat azokkal, amelyeket a munkahely kínálna számodra.