Több mint 2,5 millió magyar már megkapta legalább az első oltását, így Orbán Viktor miniszterelnök kedden bejelenthette: megkezdődhet a részleges nyitás. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) válasza alapján azonban nem ezt kellene nézni, ha enyhítést szeretnénk.
Orbán Viktor miniszterelnök keddi bejelentésének megfelelően április 7-én, szerdán lezajlott a korlátozások enyhítésének első fokozata: újranyithattak az üzletek és a szolgáltatók. Ennek feltétele az volt, hogy 2,5 millió magyar felvegye a koronavírus elleni oltását.
Ugyanakkor nem mindenki tartja észszerűnek a nyitást. Rusvai Miklós virológus az ATV keddi műsorában még egyenesen kockázatosnak nevezte a kormány tervét. Közölte: ő személy szerint még várna, és a járványügyi mutatókhoz igazítaná az enyhítést. Hasonló véleményt fogalmazott meg kérdésünkre a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is.
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége változatlanul a járványadatok javulását és az ellátórendszer terhelésének csökkenését tekinti a mindenki által várt nyitás feltételének”
– írták megkeresésünkre.
Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta: “Jó és üdvözlendő, hogy európai szinten ennyire élen járunk átoltottságban, de ebből a kulimászból az oltások még nem húznak ki minket, arra csak később, az átoltottság jóval nagyobb mértékénél kerülhet sor”.
MOK-titkár: "Úgy érezzük, a közvélemény és a döntéshozók jelentős része mintha nem fogná fel a baj mértékét"
A nyitásról szóló üzenetet sokan érthetik úgy, hogy valójában nincs olyan nagy baj, pedig most az lenne a megfelelő üzenet, hogy a következő néhány hetet még szánjuk rá a bezárkózásra - indokolta Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára, miért volt szükség javaslataikra a súlyosbodó járványhelyzet kezeléséhez.