Takács Péter a MOK-nak: elvesztették a beragadt szabadságaikat az egészségügyi dolgozók
Az orvosi kamara szerint az uniós alapjogi charta és a magyar Alaptörvény is kimondja, hogy a munkavállalóknak joguk van a fizetett szabadsághoz.
Az orvosi kamara szerint az uniós alapjogi charta és a magyar Alaptörvény is kimondja, hogy a munkavállalóknak joguk van a fizetett szabadsághoz.
Úgy gondolják, harminc éve nincs érdemi reform az egészségügyben.
Eleinte tapssal és adományokkal köszönték meg áldozatvállalásukat, később rajtuk csattant a járvány frusztrációja. Az orvosoknak a Covid után sem volt idejük hátradőlni, sem feldolgozni a járvány okozta traumát – azt is elvárták tőlük, hogy a korábbinál is nagyobb fordulatszámon kezdjék meg a járvány idején elmaradt ellátások pótlását. Megviselt egészségügyi személyzettel, hozzá nem értő irányítással fordulunk rá egy esetleges következő világjárványra.
A kormány szerint minden rendben van, és különben is, DK és Tisza Párt.
Konkrét példákkal alátámasztva mutatta be a Magyar Orvosi Kamara, hogy a tényleges kiadásokhoz képest rendkívül kevés állami támogatást kapnak, ez pedig az ellátást veszélyezteti.
A MOK korábbi elnöke szerint az egészségügy a ciklus utolsó, kampánnyal terhelt részében kvázi parkolópályára kerül: a kormány ezzel kapcsolatos tevékenységét „a botránykerülő lázas semmittevés fogja jellemezni”.
Budapesten is átalakult a háziorvosi ügyeleti ellátás október elsejével. Vidéken már másfél éve működik az új rendszer, az eddigi tapasztalatokról és arról, hogy miért lett volna jobb elhalasztani az átállást, Álmos Pétert, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökét kérdeztük.
Keczéry Attila, az orvoskamara titkára szerint lesznek majd olyan háziorvosok, akik 12 órán át lesznek felelősek a területükön élők ellátásáért.
A tervezet a kamara által megkérdezett szakjogászok szerint ellentétes az Alkotmánybíróság, a Kúria és az Európai Unió bíróságainak korábbi döntéseivel, iránymutatásával.
Az eddigi havi kettő helyett akár hatszor is beoszthatnák az orvosokat ügyelni, csökken a pihenőidő, az ebédidőt pedig le kell dolgozni aszerint a jogszabály-tervezet szerint, amelyet a MOK véleményeztetésre kapott az egészségügyi államtitkárságtól.
A Magyar Orvosi Kamara azt kéri, halasszák el a budapesti ügyelet átalakítását.
Az Országos Mentőszolgálat Népszavához eljutott koncepciója jelentős kapacitás-csökkentéssel számol, amit több szakmai szervezet, így a Magyar Orvosi Kamara is aggályosnak talál.