Itthon hvg.hu 2025. január. 15. 07:57

Segélykiáltás az orvosoktól: „napi utasításokat kapnak arról, hány beteget kell azonnal elbocsátaniuk”

Konkrét példákkal alátámasztva mutatta be a Magyar Orvosi Kamara, hogy a tényleges kiadásokhoz képest rendkívül kevés állami támogatást kapnak, ez pedig az ellátást veszélyezteti.

A költségek töredékét sem fedezi az a támogatás, amelyet az állam fizet az egészségügyi intézményeknek, ennek következménye pedig a súlyos eladósodás és a betegek ellátatlansága – írta a Népszava a Magyar Orvosi Kamara honlapján közzétett elnökségi álláspont alapján.

Sok esetben az intézményvezetőknek nincs is más választásuk, mint visszafogni, korlátozni az ellátásokat. „Ez a helyzet abszurd, hiszen az egészségügyi intézmények alapvető célja a betegek ellátása – gazdasági szemszögből nézve azonban pont az alapcél teljesítése lehetetleníti el a működésüket” – írták. Különösen rosszul járnak a nagyon gyengén finanszírozott szakmák betegei, a vesztesek listájának élén az urológia és a pszichiátria áll.

A rossz viszonyokat konkrét példákkal is alátámasztották:

  • míg az állami egészségügyben a magzat szívhang vizsgálatáért az intézmény 1929 forintot kap finanszírozásként, addig a magánellátók ugyanezért 10-15-szörös árat kérnek.
  • Egy foghúzásért 650-800 forint térítenek, noha csak az érzéstelenítő, ami a beavatkozás előtt jár a páciensnek, 900 forintba kerül.
  • A gyógyítók napi utasításokat kapnak arról, hány beteget kell azonnal elbocsátaniuk, vagy a hónap hányadik napjától kell korlátozniuk az ellátást.
  • Teljesen általános, hogy több beavatkozást kell lejelentenünk, mint ami valójában megtörtént. „Bár csak sokszor 10 perc jut egy betegre, ahhoz, hogy összekapargassuk a finanszírozást, akár egyórányi meg nem történt beavatkozást kell lekódolni. Az intézmények sokszor egy kódcsomagot alkalmaznak, papíron minden betegnél ugyanaz a beavatkozás történik.” A jogi kockázatokat viszont az orvosok viselik.

Kiemelt képünk illusztráció.

Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. január. 15. 13:00

Világmegváltásból a pusztulat felé kanyarodik el az üzleti világ

A következő elnöki ciklus az Egyesült Államokban jelentős változásokat ígér politikai és a gazdasági világban egyaránt. Donald Trump lehengerlő győzelmére már most ugranak a cégek, joggal remélvén, hogy mostantól nem kell drága és macerás környezetvédelmi és szociális inkluzivitási kérdésekkel foglalkozni, hanem Trump filozófiájával összhangban a profitmaximalizálásra koncentrálhatnak.