A chatcsoportban Pete Hegseth védelmi miniszter a jemeni húszik elleni csapásokban használt fegyverekről is megosztott adatokat, de leírta azt is, mi a célpont és hol található.
Újabb üzeneteket hozott nyilvánosságra a The Atlantic című amerikai lap azok közül, amelyeket a főszerkesztője, Jeffrey Goldberg elolvashatott, miután tévedésből meghívták egy chatcsoportba, ahol magas rangú kormányzati tisztviselők a jemeni húszik ellen indított légi csapásról osztottak meg részleteket.
A magazin hétfőn közölt írást a példátlan nemzetbiztonsági hibáról, amelyhez néhány képernyőfotót is csatolt a Signal-csoportban zajló beszélgetésről, amelyhez hozzászólt többek között Pete Hegseth védelmi miniszter, Marco Rubio külügyminiszter, J. D. Vance alelnök, Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó (nyitóképünkön), Scott Bessent pénzügyminiszter és Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese.
Goldberg a cikk megjelenése után arról beszélt: azért csak néhány képernyőfelvételt tett közzé, mert meggyőződése szerint a beszélgetésben olyan információk is megjelentek, amelyek nyilvánosságra kerülése a nemzetbiztonságot és külföldön műveleteket végző amerikai katonák biztonságát is veszélyeztetheti.
Donald Trump elnök először viccelődve reagált a történtekre, a tévés műsorvezetőből tárcavezetővé emelt Hegseth pedig idegesen tagadta, hogy „háborús terveket”, állam- és hadititkokat vitattak volna meg. Kedd este már valamivel bőbeszédűbb volt Trump. Azt mondta, nem tud semmit az alkalmazásról, de szerinte sokan használják, például a katonaság és a média is. Ő is azt állította, hogy az üzenetváltások során kormánya tagjai nem osztottak meg minősített információkat, Waltz pedig – aki bevette Goldberget a csoportba – azzal támadott vissza, hogy az újságíró és a lapja már korábban is álhíreket, hazugságokat közölt.
Még szintén keddi szenátusi meghallgatásán Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója is tagadta, hogy minősített információkról lett volna szó a csoportban.
Mindezek után a The Atlanticnál úgy döntöttek, hogy közérdek fűződik azoknak az adatoknak a megismeréséhez, amelyekről Trump tanácsadói nem biztonságos kommunikációs csatornákon tárgyaltak ki, különösen azért, mert mindezek után megpróbálták kisebbíteni az üzenetek és az ügy jelentőségét, és hazugsággal vádolták meg a szerkesztőséget.
Goldberg a friss cikkben leírja, hogy a húszik elleni támadásról szóló beszélgetés március 15-én 31 perccel azelőtt kezdődött, hogy az első amerikai harci repülők bevetésre indultak volna. Erről Hegseth számolt be, majd később tájékoztatott a csapásnál használt fegyverekről, a célpontról és annak helyszínéről.
BREAKING from The Atlantic:
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) March 26, 2025
Editor in chief Jeffrey Goldberg has released the Signal war plans text thread:
Here Are the Attack Plans That Trump’s Advisers Shared on Signal. https://t.co/CbFDHzgEGf pic.twitter.com/B36PBLpdmj
Ezeket az információkat továbbiak követték fegyverekről és a bevetések időzítéséről, később pedig Waltz szólt hozzá a beszélgetéshez, és valós időben osztott meg hírszerzési értesüléseket az amerikai csapásról. (Az erre érkező pozitív válaszokról már az első cikkben is megjelentek képernyőfotók.) Még aznap délután Hegseth újabb információkat tett közzé arról, hogy a támadások az éjszakába nyúlóan folytatódnak.
A CNN-nek nyilatkozó források szerint – amelyek egyike ismerte a művelet részleteit – azt állítja, hogy a Hegseth által ismertetett tények titkosított adatok voltak.
