A NIS azért került szankciós listára, mert több mint 56 százalékban orosz tulajdonban van.
Komoly kihívásokat okoz Közép-Európának a távozó amerikai adminisztráció újabb szankciós csomagja, ezért a kormány szoros egyeztetésben lesz a térségbeli partnerekkel az üzemanyagárak emelkedésének minimumra szorítása érdekében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap.
A minisztérium az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében azt írta, a tárcavezető arról számolt be, hogy a tavalyi amerikai elnökválasztáson “súlyos vereséget szenvedett” távozó demokrata adminisztráció új büntetőintézkedéseket léptetett életbe az energiaszektorban, ami ismét súlyos kihívás elé állítja Közép-Európát.
Mint ismert, az USA pénteken jelentette be eddigi legjelentősebb szankcióit az orosz energiaszektor ellen. A csomagban azonban a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS) is büntetőlistára tették, mivel 50 százaléka a Gazpromnyeft kezében van, további 6,15 százalékot birtokol a Gazprom, míg a szerb állam 29,87 százalékkal rendelkezik (a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak). A Gazpromnyeft már régebb óta szerepel az amerikai szankciós listán. Washington arra szólította fel Szerbiát, hogy vonja ki az orosz tőkét és érdekeltséget a vállalatból. Minderre 45 napos határidőt szabtak, ami február 25-én jár le.
Szijjártó most azt mondta, hogy a Szerbia kőolajellátásában kulcsfontosságú szerepet játszó vállalat listára helyezése nyomán csökkenhet a régióba érkező nyersolaj mennyisége, ezáltal zuhanni fog az itteni feldolgozás is, és így jóval nagyobb szükség lesz kész, már finomított üzemanyagra, benzinre és dízelolajra.
“Hogyha nő az igény, viszont csökken a feldolgozási képesség, akkor az sajnos azt jelenti, hogy nagyon komoly áremelési veszéllyel nézünk szembe” – figyelmeztetett.
“A távozó amerikai adminisztráció által az energiaszektorban most életbe léptetett szankciók Közép-Európában komoly üzemanyagár-emelkedéshez vezethetnek” – tette hozzá.
Szijjártó Péter tudatta, hogy a magyar kormány ezért a következő napok és hetek folyamán igen szoros egyeztetésben lesz a térségbeli partnerekkel annak érdekében, hogy minimumra szorítsák a szankciók negatív hatásait az árak alakulására vonatkozóan, és ekképpen megvédjék a magyar és a közép-európai embereket.
“Hiszen pontosan tudjuk, hogy az üzemanyagár emelkedése nemcsak azzal gyakorol negatív hatást az országokra, hogy az emberek életét keseríti, nehezíti meg, növeli a kiadásaikat, hanem az egész gazdasági teljesítményre negatív hatással van, ezt pedig el akarjuk kerülni” – mondta.
Végül pedig üdvözölte, hogy már pusztán néhány nap van hátra addig, amikor “az Egyesült Államoknak olyan elnöke lesz, aki Magyarországra nem ellenségként, hanem barátként tekint”.
(MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.