Gazdaság HVG 2024. november. 29. 22:39

Rontotta a magyar gazdaság kilátását a Moody's

A későbbi leminősítésre utaló döntést három év stabilitás után hozta meg a hitelminősítő, amely a kormányzati lépésekkel indokolta a változtatást.

Stabilról negatívra rontotta a magyar adósbesorolás mellé rendelt kilátást a Moody’s, a hitelminősítő péntek este piaczárás után jelentette be döntését. A Moody’s változatlanul hagyta a magyar besorolás Baa2 szintjét, ez befektetésre ajánlott minősítés.

Közleményében a hitelminősítő a döntést a magyar kormányzat döntéseivel indokolta, amelynek következtében jelentős uniós forrást veszíthet el az ország, ez is hozzájárulhat a GDP-növekedés gyengüléséhez, illetve az államháztartás romló helyzetéhez – írják, kiemelve, nem is látják a kormány részéről a szándékot a források megszerzése érdekében elvárt intézkedések meghozatalára. Hozzáteszik: a helyzetet tovább ronthatja a német gazdaság gyengélkedése, illetve az, hogy a 2026-os magyar parlamenti választás előtt jelentős összegeket szórhat ki a kormány, ez az amúgy is magas adósságszint további emelkedéséhez vezethet. A magyar gazdaság helyzetét összességében azért nem tartják tragikusnak, ez magyarázza azt, hogy a hitelbesorolás szintjéhez egyelőre nem nyúltak. A negatív kilátás viszont arra utal, hogy a következő időszakban dönthetnek leminősítésről.

A Moody’s negatívra rontotta a Magyar Nemzeti Bankhoz rendelt kilátásait is.

A hitelminősítő szerint idén 0,7 százalékos lehet a gazdasági növekedés, jövőre is jóval a kormány reményeitől elmaradva, 1,9 százalékra teszik a bővülés mértékét, érdemi növekedést csak 2026-tól várnak.

A Nemzetgazdasági Minisztériumnak a döntés után kiadott közleménye a kilátás rontásáról nem tesz említést, a szokásos panelekből – békeköltségvetés, erős befektetői bizalom, stb. – felépített másfél oldalas közlemény viszont kiemeli a lényeges elemet: a három nagy hitelminősítő mindegyike befektetésre ajánlott szinten tartja a magyar államadósságot.

A Moody’s utoljára május végén értékelte a magyar gazdaságot, akkor változatlanul hagyta a magyar besorolást, amelyet 2021 ősze óta tart érvényben.

Utoljára, október 25-én a Standard and Poor’s közölte menetrend szerinti értékelését, a hitelminősítő változatlanul – a befektetésre ajánlott szint alsó határán – hagyta a magyar adósbesorolás, értékelésében azonban kétségét fejezte ki a kormányzati gazdaságpolitikai célok teljesíthetőségével kapcsolatban. A harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch egy hét múlva közli idei utolsó értékelését Magyarországról.

zöldhasú
Hirdetés