Közép-Európa minden devizája gyengült az amerikai eredmények érkezése közben, utána pedig erősödni kezdett. A forint aztán délelőtt már úgy kezdett újra esni, hogy abban nem követte a régió trendjét.
Vadul mozogtak az árfolyamok világszerte, ahogy érkeztek be az amerikai választás eredményei. Ez önmagában egyáltalán nem meglepő: a befektetők annyira nem szeretik az eredményvárást, hogy általában akármilyen eredmény születik egy fontos választáson, utána erősödik a helyi deviza, szinte függetlenül attól, hogy ki győzött.
Így történt ez most is: a dollár közép-európai idő szerint éjjel 1 óra, a keleti parti urnazárások óta erősödik szinte minden devizával, így az euróval szemben is. Éjjel 1 órakor 1,093 dollár volt egy euró ára, délelőtt 11-kor már csak 1,074.
A forint egy óriásit zuhant ekkor, még az euróval szemben is. Az éjjeli 408,4-es szintről kora reggelre 412,2-ig esett, ami 23 havi mélypontot jelent. Onnan némileg visszaerősödött, egészen 409,6-ig visszajött, de délelőtt 11 órára 410,7-ig esett vissza.
Ehhez valamennyire hasonlító utat járt be a lengyel zloty és a cseh korona is: kora reggel mindkettő jelentősen gyengült az euróval és a dollárral szemben is, majd valamelyest visszaerősödött. A forint késő délelőtti gyengülése már egyedibbnek tűnik, az nem a teljes régiónkra jellemző változás volt. Azt az elmúlt hetekben láthattuk, hogy a forint igencsak sérülékeny, nagyon rosszul reagál bármilyen változásra, ez a tendencia folytatódik most is.
Az amerikai tőzsde nyitására még várni kell – ott most hajnal van –, Európában viszont a német, a francia és a brit tőzsdék is 1 százalék környéki erősödéssel indították a napot. A CNN-nek erről tőzsdei elemzők azt mondták: a befektetők egy újabb Trump-elnökségtől azt várják, hogy a tech és a pénzügyi szektorban enyhül majd a szabályozás szigora, az emiatti öröm egyelőre felülmúlja azt, hogy az EU ellen forduló vámháború kockázata is egyre nagyobb.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.