Rég nem láttunk a mostanihoz hasonló alacsony inflációt, és az elemzők úgy számolnak, hogy egy ideig nem is lesz újra ilyen.
Elsőre nagyon szépnek tűnik a ma kiadott inflációs adat: 3 százalékra lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme, 2021 januárja óta nem látott szintre. Ezt azonban árnyalja az, hogy szinte egy az egyben azzal magyarázható, hogy a benzin 9,5 százalékkal volt olcsóbb idén szeptemberben, mint egy éve – a gyorsan változó tételek kiszűrésével számolt maginfláció féléves csúcsra, 4,8 százalékosra nőtt.
A friss adat a piaci konszenzushoz képest minimális lefelé mutató meglepetést okozott – írta Virovácz Péter, az ING elemzője. A benzinár esése mellett az fékezte az inflációt, hogy a szolgáltatások ára augusztusról szeptemberre 0,8 százalékkal esett – tette hozzá. Ezzel szemben meglepetés volt az szerinte, hogy az élelmiszerek egy hónap alatt 1 százalékkal drágultak, ami részben már a nyári aszály hatása lehet.
A következő hónapok nagy kérdése az lesz, hogy a másfél éves recesszió után beinduló gazdaság mekkora teret enged az áremeléseknek – írta Nagy János, az Erste elemzője. A dinamikus béremelkedés mellett a vasúti pályahasználati díj emelkedése, azaz a szállítás drágulása együtt helyez majd terhet a szereplőkre ősszel, emellett pedig hamarosan megjelennek az árazásban a bankoláshoz köthető többletterhek is.
Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója pedig úgy számol: vélhetően elértük az éves alapon mért infláció idei alját ezzel, az év hátralévő részében már nőhet a mutató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.