Egymásnak esett Nagy Márton és Matolcsy György, közben a forint öthavi mélypontjára került; megkapták az új napelemes program első pályázói a visszajelzéseket; kiderült, hogy még a felújítás sem kezdődött meg az egykori OPNI helyén, ahol már működnie kellene a nemzetközi elitiskolának. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Szakmai ellentétek már eddig is voltak a kormány és az MNB között, de most sikerült szintet lépni. Matolcsy György – ki tudja, talán megharagudva amiatt, hogy a fideszes felügyelőbizottság sokkal nagyobb befolyást kapna az MNB és a jegybanki alapítványok felett – arról beszélt, hogy Nagy Mártont 2020-ban az alkalmatlansága miatt kellett kitenni az MNB-ből. Az egykor jegybanki alelnök, ma már miniszter, és Matolcsy pártfogoltjaként előretörő, de ma már vele legendásan rossz viszonyt ápoló Nagy erre azt mondta, hogy „hála Istennek” ma már nem Matolcsy a főnöke. Erre aztán a miniszterelnök sajtófőnöke is közbeszólt, elmondva, hogy Orbán Viktor szerint a jegybank függetlensége szent és sérthetetlen. A forintot egyébként vadul rángatták eközben, de még a vita másnapján is, így öthavi mélypontra került.
Az MNB a héten gyorsított a kamatvágás ütemén, az eddigi 0,75 helyett 1 százalékpontot vágott. (Egy hónapja a Nemzetgazdasági Minisztérium referenciakamat-váltási ötlete is keresztbe tett a kamatcsökkentés gyorsításának, most már nem volt ilyen akadály.) A döntést követő sajtótájékoztatón Virág Barnabás MNB-alelnök is üzent Nagy Mártonnak és a kormánynak, igaz, ő szakmai alapon: mint mondta, teljesen fölösleges még több ingyen pénzzel próbálni élénkíteni a gazdaságot és így pörgetni az inflációt, nem a forráshiány a cégek problémája. Azt mindenesetre láttuk a KSH most kiadott 2023-as számain, hogy a vállalatok nagyon visszafogták a kiadásaikat, hét éve nem volt ennyire nagy zuhanás a beruházásokban.
Már hónapok óta működnie kellene az egykori OPNI helyére megálmodott nemzetközi elitiskolának, de a másfél évtizede omladozó, jelenlegi állapotában használhatatlan épületnek még a felújítása sem kezdődött el. Pedig a kormány 3,5 milliárd forint juttatást ítélt meg a Közép-európai Oktatási Alapítványnak az elitiskola létesítésére, ehhez képest már tízéves csúszásról is lehet hallani.
Azt pedig nem is lehet tudni tudni, mennyit költött a szervezet az ingatlanra. Közérdekű adatigénylésünkre az a válasz érkezett, hogy erről nincs nyilvántartás. Hiába kértünk más közérdekű adatot is, lényegében csak az alapítvány nevét, címét és e-mail-címét tudtuk meg a válaszból.
Megkapták az első pályázók a visszajelzést, ki vehet részt a Napenergia Plusz programban. A kormány 75 milliárd forintot oszt ki 15 háztartás között, hogy energiatárolókkal kombinált napelemes rendszert telepíthessenek. Az első kifizetéseket a tavaszra ígérik.
Odáig, hogy pályázatot is beadjanak, egyelőre feleannyian jutottak el, mint ahányra pénz van. Azt pedig Ámon Ada, a Főváros Klíma- és Környezetügyi Főosztályának vezetője elemezte kérdésünkre, hogy jól költik-e el ezt a 75 milliárdot: az egyes háztartások elvileg jól járhatnak, de az összképet illetően vannak még kérdések.
A hét képe: az EU régióinak GDP-je – ezúttal is a Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország és az Észak-Alföld került be az unió húsz legszegényebbje közé.
Lemondott elnöki tisztéről a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságában Bogsch Erik, aki 1992 és 2017 között volt a cég vezérigazgatója. „Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy megmaradtunk függetlennek” – mondta a vállalat éves eredményeit bemutató sajtótájékoztatón. Ahol az is kiderült, hogy tavaly a Richter rekorderedményt ért el, annak ellenére, hogy az orosz rubel sokat gyengült tavaly.
És ha már gyógyszeripar: egy kormányrendelettel megcsinálják a Nemzeti Dohánybolt után a Nemzeti Patikákat is, egy központi szervezet végzi 2025 januárjától a kórházak gyógyszerellátását. Ez patikákat is nyithat majd, a normál követelmények teljesítése nélkül. Miközben a gyógyszer-nagykereskedőknek amúgy tilos gyógyszertárat üzemeltetniük.
Megnéztük, mekkora üzlet lehet ez, és arra jutottunk, hogy bár jelentős forgalmat bonyolíthat, aki elnyeri a koncessziót, de a vényköteles gyógyszereken elérhető árrés minimális. A koncesszort – biztosan az egyik nagy patikahálózat lesz – azonban nagy versenyelőnyhöz juttatják a lazább speciális szabályok.
Nagy tesztet indított el Németország, 45 cég részvételével próbálják ki, működik-e a négynapos munkahét. Ott most egyébként is vannak bajok a munkaerőpiacon, egyre komolyabb a munkaerőhiány, ezen is segíthet az, ha a több pihenőnaptól megnő a dolgozók elégedettsége és produktivitása.
Persze nem fekete-fehér ez a kérdés sem: ahol eddig kipróbálták a négynapos munkahetet, ott kevesebb betegszabadságot kellett kiadni, és csökkent a dolgozók körében a szorongás, valamint az alvászavar aránya, de sok cég nem talált rá a megoldásra, hogyan lehet rövidebbre vágni a munkahetet, ahogy az sem látszik még, hogy a négy munkanap feszítettebbé válása nem árt-e.
A kétezer forintos lélektani határ alá esett a sajt ára, ez a fele annak, amennyibe tavaly ilyenkor került. A hvg.hu havi bevásárlókosara egy kicsit olcsóbban jön most ki, mint egy hónappal ezelőtt, az egy évvel korábbihoz viszonyítva pedig látványos az ár esése.
Megnéztük azt is, hogy mi történt azoknak a termékeknek az árával, amelyek nem is túl régen még az árstop alá tartoztak. Komoly hullámzások jöttek azóta, hogy eltörölték az árstopot, azonban ez mostanra lassan lecsillapodott. A 2021. októberihez viszonyítva, amelyet aztán kötelező árszintnek határoztak meg, mostanra nagyjából 10 százalékkal nőtt a hét alaptermék ára. Újdonságot talán majd még az hozhat, hogy elindult a zsugorfláció elleni kötelező kampány - ha más nem, legalább a plakátok látványosak lesznek.
Elindult az új bérlet- és kedvezményrendszer. Arról, hogy pontosan milyen lesz az elszámolás a főváros és az állam között, még csak később lesz végleges döntés, Lázár János mindenesetre elmondta, hogy milyen ajánlatot tesznek a fővárosnak: a Budapest-bérletekből érkező bevételt 28-72, a Pest megyei bérletek bevételét pedig 44-56 százalék arányban osztják majd meg.
A közlekedés másik nagy híre az, hogy visszatér Budapestre az Uber, de nem is akárhogy, hanem a Főtaxival együttműködve, miután évekkel ezelőtt épp a taxisok fúrták az Ubert. Ráadásul nem magánautóként, hanem sárga taxiként, és szó sem lesz dinamikus árazásról.
Borítóképünkön Nagy Márton és Matolcsy György beszélgetése 2018-ban. Fotó: MTI/Soós Lajos
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.