Az egykori pszichiátria területén már elhárították az életveszélyt, a következő lépés az épület állagának megóvása, az erre kiírt közbeszerzést már oda is ítélte a Közép-Európai Oktatási Zrt.
Majdnem 300 millió forintba került csak az, hogy ne legyen életveszélyes a 2007-ben bezárt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főépülete, ez legfeljebb tűzoltásnak elég, így viszont legalább a tervezést el lehet kezdeni. Válaszra bírtuk az épületet megkapó alapítvány cégét, a közbeszerzést kiíró Közép-európai Oktatási Zrt.-t is, sokkal többet azonban nem tudtunk meg, így az továbbra sem ismert, hogy mennyibe kerülhet a teljes projekt, az oktatás megkezdéséről pedig csak annyit árultak el, hogy a beruházás befejezését követően indulhat el.
Már működnie kellene az egykori elmegyógyintézet helyén a bentlakásos nemzetközi iskolának, de még az előkészületeknek sincs nyoma. Eközben, a szintén nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány mintájára létrehozott szervezet nyeli a pénzt.
Az egykori pszichiátria az ország második legnagyobb műemléki épülete, amelybe a kormány egy közép-európai bentlakásos elitiskolát költöztetne. A felújítás kihívásairól az épület állagmegóvásának előkészítésében részt vevő Várhelyi Tibor építészmérnököt és Kelecsényi Kristóf műemléki szaktanácsadót kérdeztük.
Egymásnak esett Nagy Márton és Matolcsy György, közben a forint öthavi mélypontjára került; megkapták az új napelemes program első pályázói a visszajelzéseket; kiderült, hogy még a felújítás sem kezdődött meg az egykori OPNI helyén, ahol már működnie kellene a nemzetközi elitiskolának. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Három és fél milliárd forintos juttatást ítélt meg a kormány a Közép-európai Oktatási Alapítványnak, hogy létesítsen elitiskolát az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet helyén. Azt nem tudni, mennyit költött a szervezet az ingatlanra. Közérdekű adatigénylésünkre azt írta, erről nincs nyilvántartása. Hiába kértünk más közérdekű adatot is, lényegében csak az alapítvány nevét, címét és e-mail-címét tudtuk meg a válaszból.
A volt pszichiátriai intézet területét kapja meg a Közép-európai Oktatási Alapítvány közpénzből induló tandíjas középiskolája. Egy másik ingatlanról is döntöttek: a gödöllői egyetemé lesz a királyi kastély.
A befejezett öngyilkosságok száma szorosan függ az ország pszichiátriai ellátásának színvonalától, ami az OPNI 2007-es bezárása után alaposan leromlott, azóta is próbál talpra állni. Október 10-e a lelki egészség világnapja.
Döntött a kormány: öt év alatt 335 milliárd forintból szervezik át a fővárosiak egészségügyi ellátását, építenek három új centrumot. Az első, a budai sürgősségi helye is eldőlt: Kelenföldön lesz, az Etele tér környékén lesz – írja a Népszabadság.
Két nagy kórházat – a Szent Jánost és a Péterfyt – bezárnának, az OPNI-t viszont újranyitnák. Eközben három nagy egészségügyi centrumot hoznának létre a fővárosban – derül ki egy kormányzati javaslatból.
Jövőre lesz tíz éve, hogy megszüntették az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, amelyet sokan OPNI-ként vagy Lipótmezőként emlegetnek mai napig. A négyszintes épülethez és a hozzá tartozó parkhoz a bezárás óta nem nyúltak, folyamatosan pusztul minden. Elképzelések voltak ugyan a terület hasznosításáról, de egyelőre semmi sem történt.