Itthon hvg.hu 2024. július. 01. 09:39

Már százmilliókat költöttek a Lipótmezőn elit iskolát tervező alapítványra, amely még az égvilágon semmit sem csinált

Már működnie kellene az egykori elmegyógyintézet helyén a bentlakásos nemzetközi iskolának, de még az előkészületeknek sincs nyoma. Eközben, a szintén nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány mintájára létrehozott szervezet nyeli a pénzt.

A korábbi ígéretek szerint már működnie kellene annak a bentlakásos nemzetközi elitiskolának a II. kerületben – az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) ingatlanán –, amelynek megvalósítására alapítványt hozott létre a kormány, de még egy kapavágás sem történt, az alapítvány meg csak viszi a pénzt – írja a 24.hu.  

Csaknem tíz évet csúszhat a Lipótmezőre tervezett NER-es elitiskola indulása

Három és fél milliárd forintos juttatást ítélt meg a kormány a Közép-európai Oktatási Alapítványnak, hogy létesítsen elitiskolát az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet helyén. Azt nem tudni, mennyit költött a szervezet az ingatlanra. Közérdekű adatigénylésünkre azt írta, erről nincs nyilvántartása. Hiába kértünk más közérdekű adatot is, lényegében csak az alapítvány nevét, címét és e-mail-címét tudtuk meg a válaszból.

A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter által alapított Közép-európai Oktatási Alapítvány tavaly összesen 402 millió forintot költöttek el az általuk igénybe vett szolgáltatásokra a most leadott beszámolójuk szerint – írja a portál, amely ki is gyűjtötte, mire ment el 2023-ban a kiadások java: 

  • ingatlanüzemeltetésre 227,9 millió forintot, 
  • tanácsadói díjakra 110,8 milliót, 
  • jogi szolgáltatásra 32 milliót, 
  • vagyonellenőrre 15,4 milliót, 
  • számviteli, könyvvizsgálati szolgáltatásra 8,9 milliót, 
  • irodabérletre pedig 4,4 millió forintot költöttek. 
  • Bérekre, járulékokra pedig további 47,5 millió forint ment el. 

Ha elkezdődik az OPNI felújítása, az akkora munka lesz, hogy észre fogja venni mindenki, aki építkezik

Az egykori pszichiátria az ország második legnagyobb műemléki épülete, amelybe a kormány egy közép-európai bentlakásos elitiskolát költöztetne. A felújítás kihívásairól az épület állagmegóvásának előkészítésében részt vevő Várhelyi Tibor építészmérnököt és Kelecsényi Kristóf műemléki szaktanácsadót kérdeztük.

A helyzet nagyon hasonló ahhoz, ami a tervezett, de egyelőre meg nem valósult kínai Fudan Egyetem budapesti campusát fenntartó alapítványnál történik. A Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tavalyi mérlegéről nemrég írt a hvg.hu:

Egymilliárdot keresett a Fudan Egyetem alapítványa az állami vagyonon, anélkül a földbe állt volna

Takarékos működésre váltott tavaly a nem létező Fudan Egyetem működtetésére fenntartott alapítvány, amely egy év alatt elfogyasztott három főigazgatót, kicsit lefaragott a kiadásokból, viszont az állami vagyonjuttatásból csaknem egymilliárdos bevétele volt. Még szerencse, hiszen enélkül masszívan veszteséges lett volna.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?