Átlagosan tízszer annyit fizetünk mindenért, mint 1995-ben.
A fűszerpaprika drágult a legtöbbet, a porszívó a legkevesebbet 1995 óta, áll a Hiflylabs elemzésében, amely a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján számolt. A szolgáltatások ára nőtt a legnagyobb ütemben, itt 15-szörös a szorzó, míg a legkevésbé a ruházkodási cikkek ára változott, csak 4,6-os szorzóról írnak. A vizsgált termékekért és szolgáltatásokért ma átlagosan közel tízszer annyit kell fizetni, mint közel 30 éve.
1995-ben 50 forint volt egy állatkerti belépő a gyerekek számára, ma 3200 forintba kerül. Egy presszókávéért 28 évvel ezelőtt átlagosan közel 40 forintot kellett fizetni a vendéglátóhelyeken, 2023 novemberében már több mint 500 forintot. Egy férfi hajvágás szűk három évtizeddel ezelőtt 176 forintba került, ma 3320 forintot kérnek el érte.
Ami a rekordokat illeti, a csemege fűszerpaprika ára változott a legnagyobb mértékben, 1995-ben 51 forint volt 1 kilogramm, mára már 8430 forint, ez 165-szörös áremelkedést jelent. A másik oldalon a porszívó áll, amiért 1995-ben átlagban 16 ezer forintot kellett fizetni, most pedig 35 ezer forintot.
Az élelmiszerek, szeszes italok és dohányáruk kategóriába tartozó termékek ára átlagosan, a háztartási energia és egyéb cikkek kategóriába tartozó tételek ára átlag alatt, míg a tartós fogyasztási cikkek ára mélyen átlag alatt emelkedett.
Fontos megjegyezni, hogy ezek nyersen kiszámított adatok. Az állatkerti belépő esetében például ma már egy sokkal magasabb szolgáltatási színvonalról beszélhetünk, vagyis többet kapunk a pénzünkért, mint a 90-es évek közepén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.