Gazdaság Lengyel Miklós 2023. április. 24. 15:29

Újabb tuti rejtekhelyről mondhatnak le az orosz oligarchák

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia komoly nyomás alá helyezte Ciprust, hogy lépjen fel határozottabban a Vlagyimir Putyin orosz elnököt támogató oligarchákkal szemben, akik nem csak az éghajlata miatt kedvelik a szigetországot.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

10 ezer orosz bankszámlát zároltak Ciprus szigetén az USA és Nagy-Britannia kérésére. Washington és London nem viccel: 13 ciprusi céget, illetve személyt feketelistára helyeztek, mert ők intézték két világszerte ismert orosz oligarcha, Roman Abramovics és Aliser Uszmanov pénzügyeit. Mindkét orosz oligarcha igen közel áll Putyinhoz.

A londoni Guardian rámutat arra, hogy a brit hatóságok azután léptek fel Cipruson is az orosz oligarchák ellen, hogy a liberális lap hosszú leleplező írást közölt Putyin kedvenc oligarcháinak viselt dolgairól, elsősorban arról, hogy helyi strómanok segítségével hogyan játsszák ki a nyugati szankciókat.

Ciprus nemrég beiktatott új elnöke információkat kért az Egyesült Államoktól és Nagy-Britanniától, hogy „határozottabban fel tudjunk lépni a törvények megsértői ellen.” Cipruson a tíz évvel ezelőtti bankválság idején már kiderült, hogy rengeteg orosz pénz forog a szigeten, de akkor még külföldről nem sürgették a vizsgálatot. Putyin agressziója Ukrajna ellen döntő fordulatot hozott: az USA és Nagy-Britannia jelezte, hogy immár nem tolerálja az orosz oligarchák ciprusi menedékhelyét.

„Tudjuk, hogy Ciprus jó hírneve forog kockán” – hangsúlyozta Christodoulides államfő. Cipruson több mint ezer orosz vásárolt magának aranyútlevelet.

4000 orosz bankszámla tulajdonost sújt a jelenlegi ciprusi döntés. A Bank of Cyprus szóvivője közölte (ennek a banknak van a legtöbb orosz ügyfele), hogy a befagyasztás a betéti állománynak csak a 0,5 százalékát érinti. A tiltás a hétvégén történt, hogy az orosz ügyfelek ne vehessék ki a pénzüket, de valószínű, hogy a nagy halak, mint Roman Abramovics és Aliser Uszmanov már korábban fülest kaphattak, és nem tartottak túlságosan sok pénzt Cipruson.

A szigetország mostani intézkedései szigorúbbak, mint a legtöbb uniós tagállamban, ahol általában csak 100 ezer euró fölött vált tilossá a pénz kivétele, illetve átutalása. Nem véletlen a ciprusi hatóságok ügybuzgalma az orosz bankszámlákat illetően: attól tarthatnak, hogy a szankciókat kijátszó bank feketelistára kerül Washingtonban.

„Ha az amerikaiak lehetetlenné teszik, hogy egy bank dollárban kereskedjen, akkor annak a banknak vége van. Már régóta mondogattam a kormánynak, hogy Ciprus külföldi megítélése forog kockán, most végre ők is rájöttek erre” – nyilatkozta a Guardian tudósítójának Fiona Mullen, a Sapienta Economics tanácsadó cég igazgatója.

Ciprus évtizedek óta menedékhelye külföldi pénzembereknek

A libanoni válságok idején rendszeresen érkeztek Bejrútból családok és pénzek Ciprusra. Ugyanez történt a jugoszláviai polgárháború idején. Milosevics uralma alatt ideális pénzmosó hely volt Ciprus az egymással harcoló elitek számára. Még magának a háborús bűnökkel vádolt Milosevics elnöknek is volt bankszámlája Cipruson. 1991-ben a Szovjetunió bukása után érkeztek az első kivándorló csoportok: oroszok, ukránok, örmények stb. Roman Abramovics dollár és eurómilliárdokat mosott tisztára a szigeten, ahol az ellenőrzés meglehetősen laza.

„Ciprus szabályosan függővé vált az orosz pénztől. Most az amerikai hozzákezdtek, méghozzá nagyon hatékonyan ahhoz, hogy ezt megszüntessék. Évtizedekig ment ez a játék, de most vége, ez az utolsó felvonás” – mondja a Nicosiai Egyetem professzora, Hubert Fausmann.

A Nemzeti Bank irányítja az akciót az orosz pénz ellen Cipruson. A válságstáb ülésén a Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy összesen 123 ezer gyanús bankszámlát fagyasztottak be, és ezenkívül megszüntettek 43 ezer strómancéget, melyek elsősorban orosz ügyfeleknek dolgoztak Cipruson.

zöldhasú
Hirdetés