Rekordteljesítményt ért el tavaly a Waberer’s International. Részvényenként 100 forint osztalékot fizet a tulajdonosoknak.
Tőzsdei bevezetése óta a legmagasabb EBIT (kamatok és adózás előtti) eredményét és EBIT margin szintjét érte el a Waberer’s International, miután 14,1 százalékkal bővülő árbevétellel zárta a 2022-es évet – közölte hétfőn a társaság. Mint közleményükben írták, a vállalat
675,9 millió eurós árbevétel mellett az előző évinél 22,5 százalékkal magasabb, 33,3 millió eurós EBIT-et ért el tavaly, ami nyomán az EBIT-margin is jelentősen, 4,6-ról 4,9 százalékra javult, így a menedzsment részvényenként 100 forintos osztalék kifizetését javasolja az éves közgyűlésen.
Ez az első alkalom a cég tőzsdei pályafutása során, hogy osztalékot fizet részvényeseinek.
Ennek feltehetően nagyon örül Tiborcz István, miniszterelnöki vő is, aki alig egy hónapja megvásárolta az alapító Wáberer György tulajdonrészét, amivel 49,64 százalékra növelte a részesedését. A most – a BDPST Zrt.-n keresztül – megvásárolt 4 048 476 és a már érdekeltségei birtokában lévő 5 154 707 részvény után
Tiborcz István pontosan 920 406 800 forintos osztalékhoz juthat.
Tiborczé lett a Waberer's csaknem fele
A 2022-es történelmi rekordtól elmaradó, de így is több, mint 130 milliárd forint beruházási támogatást osztott szét a kormány egyedi döntésekkel 2022-ben. A legnagyobb összeget a BMW kapta. A Waberer'sszel épp azután írták alá a támogatási szerződést, hogy a miniszterelnök veje jelezte: bevásárolja magát.
Beszámolójában a cég jelezte, sok kihívással szembesültek tavaly, például az orosz–ukrán háború – sok ukrán sofőrjük hazament, számos ügyfelük ellátási lánca felbomlott –, a megugró infláció és a bérnyomás miatt.
A kihívások leküzdésének sikerét a válságálló cégcsoportstruktúra kialakításában látják, aminek lényege, hogy mindhárom üzleti szegmens hasonló súllyal járult hozzá az eredményességhez:
- az EBIT 30 százalékát az ITS (Nemzetközi Fuvarozási Szegmens),
- 33 százalékát az RCL (Regionális Kontrakt Logisztika Szegmens)
- 37 százalékát a Biztosítási szegmens adta.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.