Minden gyanú szerint rettenetes körülmények és illegálisan alacsony munkabérek vannak az F&F korábbi, thaiföldi gyárában. A Tescót perli egy hétéves kislány is, akit megerőszakoltak a gyár területén, amíg édesanyja túlórázott.
Azzal vádolják burmai vendégmunkások a thaiföldi rendőrséget, hogy csupán látszatnyomozást végzett a Tesco ruházati márkája, az F&F helyi gyárában – írja a Guardian. A gyár hivatalosan nem tartozik az F&F-hez: alvállalkozójuk, a VK Garment (VKG) üzemelteti azt, a gyár pedig elsősorban a thai piacra termelt 2017 és 2020 között.
A hatóság azért szállt ki a gyárhoz, mert a lap a múlt hónapban felfedte, hogy a VKG gyárában heti 99 órát dolgoznak burmai vendégmunkások, borzalmas körülmények között, ráadásul olyan alacsony fizetésért, ami sérti a thaiföldi törvényeket.
A rendőrség kihallgatta a ruhagyár 114 dolgozóját december 28-án, azonban a kihallgatásokon elhangzottak ellenére megállapították, hogy a gyárnál minden rendben van, kényszermunkának nyomát sem látták. A lapnak azonban a gyárban dolgozók arról számoltak be, hogy az interjúkat a hatóság emberei korántsem szakszerűen végezték el: akad olyan munkás, aki látta, hogy a kérdezőbiztos törli a válaszát, amiben azt állította, hogy rendkívül alacsony a munkabére.
A Tescót Nagy-Britanniában perelte be a gyár 130 dolgozója és egy hétéves kislány. Róla a Guardian decemberben tárta fel, hogy 2018-ban megerőszakolták a gyár területén, amikor édesanyjának sokáig kellett túlóráznia.
A gyár volt munkavállalóit képviselő ügyvéd szerint a Tescónak kötelessége lenne kompenzálni alvállalkozója volt alkalmazottjait az elszenvedett sérelmekért. Oliver Holland szerint a rendőrségi vizsgálat is bizonyítja, hogy Thaiföldön a burmai munkaerő nem számíthat méltányos igazságszolgáltatásra.
A VK Garment vezetői azonban állítják, hogy semmilyen törvényt nem szegtek meg, a Guardian cikkeit pedig mesének tartják.
(Címlapképünk illusztráció.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.