A Transznyeft megerősítette a RIA Novosztyi hírügynökségnek a hírt, hogy a Barátság kőolajvezeték déli, Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát ellátó ágán nem küldenek napok óta olajat. A Mol szerint több hétre elegendő tartalék van olajból az országban.
Augusztus első napjaiban tranzitdíjakkal kapcsolatos problémák miatt leállt a Barátság kőolajvezeték déli szakaszán keresztül Oroszországból küldött olajexport – írja a Reuters két, a műveleteket ismerő forrásra hivatkozva.
A források szerint a felfüggesztés oka az, hogy a Transznyeft orosz csővezeték-monopólium által az Ukrtransznafta, ukrán csővezeték-üzemeltető részére fizetett összeg nem érkezett meg.
A Transznyeft megerősítette a RIA Novosztyi hírügynökségnek a hírt. A vállalat elnökének a szóvivője, Igor Demin azt mondta: az Ukrtransznafta augusztus 4-én teljesen leállította az olajszállítást Magyarországra, Csehországba és Szlovákiába a Barátság kőolajvezetéken keresztül, ugyanakkor Fehéroroszországon át folyamatos a kőolajszállítás Lengyelország és Németország irányába. Azt is elmondta, hogy az ukrán fél előrefizetés után teljesíti a szállítást, ám a legutóbbi tranzitfizetési kísérletnél az utalás visszapattant: a Transnyeft július 22-én utalta át az augusztusi olajtranzit díját, de a pénzt július 28-án visszaküldték – írja a Reuters. Azt mondta Demin, hogy a Gazprombank tájékoztatása szerint az uniós szankciók miatt.
A több mint fél évszázada működő Barátság kőolajvezeték az egykori szocialista országok egy részét, köztük Magyarországot látja el nyersanyaggal. A Barátság kőolajvezeték déli szakaszán keresztül átlagosan napi 250 000 hordót szállítanak a régióba.
A hírre a Mol részvényeinek árfolyama beszakadt a Budapesti Értéktőzsdén, az olajcég papírjait a reggeli nyitóértékhez képest 5,3 százalékkal alacsonyabb szinten jegyzik.
Az olajcég – amelynek százhalombattai finomítója 60 százalékban az Oroszországból érkező olajat használja fel – megkeresésünkre megerősítette a leállást, és azt közölte: "Bár a Molnak több hétre elegendő tartaléka van, folyamatosan dolgozik a megoldáson, és egyeztetést kezdeményezett a díjkötelezettség átvállalásáról is."
Megkerestük az olajellátásért felelős Technológiai és Ipari Minisztériumot is, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Cikkünk frissül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.