Gazdaság hvg.hu 2022. július. 21. 17:09

A rezsivel kapcsolatos kérdésekre nem válaszol, csak nyugtat a szaktárca

Rengeteg még a nyitott és tisztázandó kérdés a sokaknak áremelést jelentő új rezsiszabályok körül, de a kormányzat azt ígéri, külön operatív törzs vizsgálja a még rendezendő kérdéseket.

A sokaknak “lakossági piaci árat”, vagyis költségnövekedést jelentő új rezsiszabályok megjelenése után is sok még a nyitott kérdés, tisztázatlan vagy nehezen értelmezhető részlet. A hvg.hu is összeszedett néhány ilyet, ebből pedig látszik, hogy a csütörtökön megjelent rezsirendelet talán több kérdést vet fel, mint ahányat megválaszol.

Kérdései vannak a rezsiről? Összeszedtük, amit eddig tudunk róla

Váratlan módon nem percekkel éjfél előtt, hanem már reggel megjelent a Magyar Közlöny, benne a rezsicsökkentés eddig megismert formájának végét rendező szabályokkal - igaz, több részletszabályra még várunk. Összegyűjtöttük, mi mindent érdemes tudni az új helyzetről, és mi az, amire még most sem kaptunk választ.

A hvg.hu néhány, még nyitott kérdésre próbált választ kapni a Kormányzati Tájékoztatási Központtól, ám végül a Technológiai és Ipari Minisztériumtól kaptunk választ. Pontosabban egy rövid tájékoztatást, mert kérdéseinkre nem tudott a tárca válaszokkal szolgálni. Viszont megnyugtattak:

A mai bejelentések a mostani döntésekről szólnak, emellett az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs folyamatosan vizsgálja a többi még rendezendő kérdést, tipikus élethelyzetet.”

Ez azt jelenti, hogy az egy hete bejelentett, a kormány által újonnan kitalált, jogilag eddig nem létező kategória, az energia-veszélyhelyzet bejelentésével együtt létrehozott Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs dönt ezek szerint a rezsitémában a részletszabályokról.

Talán megoldást találnak a hvg.hu által felvetett kérdésekre is. Ezekből pedig van bőven, hogy csak néhányat említsünk közülük:

  • Mi az eljárás a feltöltőkártyás fogyasztóknál, náluk hogyan érvényesíthetők a fogyasztási határok és a kedvezmények, amikor fix összegért vásárolnak egy adott mennyiséget?
  • A korábban megállapított – adott esetben magas – átalányfogyasztás alapján fizető, de mostantól spórolni kívánó fogyasztók esetében tervezik-e kötelezően előírni a szolgáltatóknak, hogy ajánlják fel az új fogyasztás alapján a korábbi átalányösszeg korrekcióját, vagy az áttérést az átalányosról a leolvasósra?
  • Ugyan a hivatalos közlés szerint a H tarifa kedvezményes ára megmarad, de a korábbi ígéreteknek megfelelően terveznek-e szociális szempontokat érvényesíti azok esetében, akik villannyal fűtenek, de nem H, hanem normál tarifával (például olajradiátorral, hősugárzóval, padlófűtéssel, stb.)?
  • Tervezik-e feloldani valahogy azt az ellentmondást, hogy akiknek az éves fogyasztása összességében bár alatta marad a kedvezményre jogosító szintnek, a hullámzó fogyasztás miatt egy-egy adott hónapban mégis fölé kúszhat a határnak a fogyasztása, emiatt viszont piaci árat kénytelen a többletre fizetni – ezt egy éves elszámolásnál utólag korrigálnák/visszatérítenék?
  • A nagycsaládosok kedvezménye 3 gyerekes családoknál magasabb limitet (2329 köbméter) jelent, és minden további gyereknél még 300 köbméter kedvezményes fogyasztás jár, de mindez csak a gázra vonatkozik. A villamosenergia-fogyasztásra miért nincs szintén nagycsaládos kedvezmény?
  • A gyerekek után járó kedvezmény miért nem érinti a csak kettő vagy egy gyerekes háztartásokat?
  • Egyáltalán ki számít gyereknek: mi számít a rezsiszabályok szempontjából? Az életkor, ha 18 év alatti vagy ha a szülő családi pótlékra jogosult? Az otthon élő, mondjuk két egyetemista gyereket is soraiban tudó család például semmilyen kompenzációra nem számíthat?
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.