Az MNB igazgatótanácsa egyhuzamban harmadik hete nem nyúlt az egyhetes betét kamatához (ami jelenleg az irányadó ráta): 4 százalékon tartják.
A várakozásoknak megfelelően a jegybank 4 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betéti tenderét január 20-án – derül ki a frissített tájékoztatóból. Mivel jelenleg az egyhetes betét kamata magasabb az alapkamatnál, a gyakorlatban ez az irányadó ráta. A jegybank utoljára december 30-án emelt az egyhetes betét kamatán, 3,8-ról 4 százalékra. A megelőző hetekben az emelés folyamatos és jelentős volt, az eszköz kamata november 11-én még 1,8 százalékon állt.
Az egyhetes betét azt jelenti, hogy a pénzintézetek ekkora kamattal parkoltathatják a pénzüket egy hétig az MNB-ben. Az eszköz az elmúlt hetek adatai szerint 4 százalékos kamattal is népszerű, a pénzintézetek január 13-án 10,3 ezer milliárd forintot ajánlottak fel – a jegybank minden ajánlatot be szokott fogadni (máskülönben az egyhetes betét kamata elvesztené irányadó jellegét), most sem várható más.
Az infláció jelenleg magas, 7 százalék fölötti, ráadásul a jegybank saját előrejelzése szerint is majd csak 2022 végére süllyedhet a 4-2 százalék közötti toleranciasávba. Ugyanakkor a forint az elmúlt hetekben erősödött, az euróval szembeni árfolyama 370 környékéről a 355 körüli szintig erősödött. Az árfolyam 355,8-on kezdte a napot január 20-án, 356,6-ig gyengült, majd valamelyest erősödött.
Virág Barnabás alelnök a Monetáris Tanács november 16-a, keddi kamatdöntése után jelentette be, hogy a jegybank visszatér ahhoz a korábbi gyakorlatához, hogy elválasztja egymástól az alapkamat és az egyhetes betéti eszköz kamatának mértékét. Virág Barnabás magyarázata szerint a következő negyedévekben szükség lesz gyors és rugalmas reakciókra, ezt a szerepet fogja betölteni az alapkamattól ismét elválasztott egyhetes betét. A jegybank a kamatemelési ciklust addig folytatja, amíg arra az infláció kordába szorítására szükség van, ám ez nem jelenti, hogy az egyhetes betét kamatához minden héten hozzányúlnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.