November közepe óta a jegybank először nem emelt az irányadó kamaton, az egyhetes betét rátáján. Az irányadó kamat így továbbra is 4 százalék.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 4 százalékos kamattal hirdette meg egyhetes betéti tenderét január 6-án – derül ki a jegybank által közzétett táblázatból. A megelőző héten ugyanekkora volt a ráta, amit pedig az MNB november közepe óta folyamatosan, hétről hétre emel.
Mivel az egyhetes betét kamata magasabb, mint az alapkamat, jelenleg ez az irányadó kamat. Az egyhetes betét azt jelenti, hogy a pénzintézetek ekkora kamattal parkoltathatják a pénzüket egy hétig az MNB-ben. Virág Barnabás alelnök a Monetáris Tanács november 16-a, keddi kamatdöntése után jelentette be, hogy a jegybank visszatér ahhoz a korábbi gyakorlatához, hogy elválasztja egymástól az alapkamat és az egyhetes betéti eszköz kamatának mértékét. Virág Barnabás magyarázata szerint
a következő negyedévekben szükség lesz gyors és rugalmas reakciókra, ezt a szerepet fogja betölteni az alapkamattól ismét elválasztott egyhetes betét.
Az, hogy a jegybank most nem emelt, azt jelenti, hogy megtorpant a kamatemelési ciklus. Ám az biztosan nem ért véget, hiszen az infláció továbbra is nagyon magas, ráadásul a jegybank saját előrejelzése szerint a szigorítási ciklus folytatásával együtt sem várható a 3 százalékos cél elérése idén. Virág Barnabás a Világgazdaságnak adott interjújában már előre jelezte, hogy a jegybank nem fog minden héten kamatot emelni.
Az előrejelzésében maga a jegybank is felefelé mutató kockázatokról beszél – a statisztikai hivatal épp január 6-án tette közzé a novemberi ipari termelői árak alakulásáról szóló jelentését, amiben durva, 21 százalék fölötti éves drágulásról számolt be. Az ipari termelői árak idővel be fognak gyűrűzni a fogyasztói árakba is.
A jegybank (egész pontosan a jegybank igazgatótanácsa) azért torpanhatott meg a kamatemeléssel, mert a 4 százalékos szinthez már közel van a kamatfolyosó teteje, ami fölé az egyhetes betét kamatával nem mehet. A kamatfolyosó teteje jelenleg 4,4 százalék, ám ezt csak a Monetáris Tanács emelheti, amelynek következő rendes kamatdöntő ülése január 25-én lesz.
A pénzintézetek egyébként hetek óta egyre kisebb összeget kínáltak fel az egyhetes betéti tenderen, december 30-án már csak 6,45 ezer milliárd forintot. Az összeg december elején még 8,24 ezer milliárd forint volt.
A forint napokon át erősödő árfolyamát némileg megcibálta a kamatemelés elmaradása, az euróval szembeni kurzus 361,8-ról 363,4-ig gyengült, de aztán gyorsan visszakorrigált.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.