Elfogadják a kormány döntését a moratórium meghosszabbításáról és a hitelkártya- és folyószámlahitel-kamatok visszamenőleges csökkentéséről, de előbbinek elnyújtását sokallják, utóbbit pedig méltánytalannak tartják.
Támogatja a magyar bankszektor, hogy a hitelmoratóriumot a rászorultsági elv bevezetése mellett meghosszabbítsák, de jelezték, ez a bankok számára további jelentős pénzügyi teherrel jár - derül ki a Magyar Bankszövetség elnökségének csütörtöki közleményéből.
A Bankszövetség azt ajánlja, hogy aki teheti, folytassa, illetve kezdje el a hitelei törlesztését.
A moratórium igénybevétele fizetési haladékot jelent, a hiteltartozásokat a moratórium után meg kell fizetni. A hitelek törlesztésének minél későbbi megkezdése növeli a terheket és meghosszabbítja a visszafizetés idejét.
- írták.
A kormány ismét módosította a hitelmoratórium szabályait
A törlesztési moratórium október 31-ig tart változatlan feltételek mellett, és jövő júniusig még nem is ér véget azok számára, akik a pénzügyminiszter által nyilvánosságra hozott rászorultsági szempontoknak megfelelnek. A kamat azonban a moratórium alatt is gyűlik, és a hosszan tartó program már jóval nagyobb terhet rak később az adósokra.
Emlékeztettek, hogy a bankszektor a rekordszintű hitelezésekkel sokat tett a magyar gazdaság „V” alakú kilábalása érdekében, miközben a gazdaság többi szereplőjéhez képest közvetlen pénzügyi támogatást nem kapott és az adósokért a régió többi országához képest “már eddig is sokkal hosszabb időre, sokkal nagyobb mértékben állt ki”. Emellett emlékeztettek arra is, hogy tavalyi 55 milliárd forint extra adót befizettek a gazdaság védelmére.
Azt is tudomásul vették, hogy a hitelkártyákra és a folyószámlahitelekre jelentősen csökkentett kamattal kell elszámolni a moratóriumba került tartozást. Ezzel kapcsolatban azonban jelezték,
‘A moratórium kezdetétől többször felhívtuk a kormányzat figyelmét a hitelkártya és a folyószámlahitel moratóriumból való kihagyására. Méltánytalan ezen hitelek kamatát a személyi kölcsön kamatával egyező kamatra visszamenőleges hatállyal átszámolni, mivel a különböző termékek kamatozása és kockázata egymástól eltérő.
A kamatok számítása szerződésszerűen történt, a bankok a moratórium ideje alatt a jogszabályoknak megfelelően jártak el. A bankszektor az ügyfeleket folyamatosan tájékoztatta a moratóriumba került tartozásuk kamatozásáról, így felelős döntést tudtak hozni arról, hogy a moratóriumban kívánnak-e maradni. A döntés negatív hatást gyakorol az ügyfelek pénzügyi tudatosságára és méltánytalan azon ügyfelekkel szemben is, akik nem élnek a moratóriummal és felelősségteljesen törlesztik hiteleiket” - írták.
Vége a hitelmoratóriumnak, megint a tücskök járnak jól, nem a hangyák
November 1-től vége az általános hitelmoratóriumnak, a hosszabbítást kérni kell, és csak rászorultsági alapon jár majd. A moratórium a válság átvészelésének egyik legfontosabb eszköze volt, de a kormány alaposan túlpörgette, pluszadósságba tolva a lakosságot és a vállalkozásokat. A végén ráadásul még visszamenőleg csavart egyet a konstrukció egyik legvitatottabb pontján.
Jelezték, hogy továbbra is elengedhetetlennek tartják az eredményes együttműködést a kormányzat és a bankszektor között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.