Az EU-nak küldött dokumentumban azzal érveltek, hogy az alacsony dolgozói létszám „már nem tekinthető elégségesnek a biztonságos betegellátás biztosításához”.
Az Európai Unióval fizettetné ki a kormány az egészségügyi szolgálati jogviszonyt vállaló orvosok béremelését – írja a G7. A gazdasági lap abból következtetett erre, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) költségvetésében idén 293 milliárd forinttal magasabb a bérekre szánt kiadás a tavalyinál, ez az összeg pedig szinte teljesen megegyezik azzal, amelyet a magyar állam az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) terve szerint egészségügyi bérfejlesztésre kíván költeni.
Az uniós válságkezelő alapból a magyar kormány összesen 5797 milliárd forintot szeretne lehívni, a pénzt így költené el:
Így költené el a kormány a válságkezelésre érkező hatezer milliárd forint EU-pénzt
A G7 szerint ezzel a Fidesz-kormányzat óriási segítséget kaphat Brüsszeltől, a választás előtti évben ugyanis áttételesen 300 milliárd forint szabadon elkölthető forráshoz jut. A lap emlékeztetett: az EU-nak szánt összefoglaló szerint az orvosi bérnövekedéstől azt várja a kormányzatcsökken az orvosok és általában az egészségügyi szakemberek hiánya. A dokumentumban így fogalmaztak: „A betegek közvetlen ellátásában résztvevők száma a külföldi lehetőségek és a magánellátás megerősödésének elszívó hatása, a pályát elhagyók nagy száma, illetve a pályát kevesebben választók miatt mostanra már nem tekinthető elégségesnek a biztonságos betegellátás biztosításához.”
A béremelésnek persze nem csupán egyszeri hatása lesz, minden évben elő kell majd teremteni rá a közel 300 milliárd forintot, amely az egészségügyi ágazat összes idénre tervezett kiadásainak 18,7 százalékát teszi ki – hívta fel a figyelmet a G7.
Az RTL Klub Híradója a cikk nyomán megkereste a kormányt. A Miniszterelnöki Sajtóiroda azt válaszolta, hogy a béremelés költségének 14 százalékát finanszíroznák uniós forrásból. Hozzátették, hogy amennyiben az Európai Bizottság nem fogadja el a tervezetet, a béremelést teljes egészében a hazai központi költségvetés terhére valósítja meg a kormány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.