A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara az emberi erőforrások miniszterének, a belügyminiszternek és az országos kórház-főigazgatónak is elküldte a javaslatait.
Háromlépcsős béremelési koncepciót dolgozott ki a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK), érvelésük szerint kritikus a szakdolgozói létszámhelyzet – írja a Világgazdaság.
A javaslatokat elküldték Kásler Miklós emberi erőforrások miniszternek, Pintér Sándor belügyminiszternek és Jenei Zoltán országos kórház-főigazgatónak is. A szakdolgozói bérrendezés ütemezését és mértékét az új orvosi bértáblával összhangban alakították ki – mondta el a lapnak Balogh Zoltán, a MESZK elnöke.
Egyebek közt azt javasolják, hogy első lépcsőben a 2022. január 1-jére tervezett, átlagosan 21 százalékos béremelést hozzák előre idén június 1-jére.
A bértábla-javaslatuk szerint ekkortól egy kezdő szakdolgozó fizetése bruttó 264 ezer forint lenne a jelenlegi 202 ezer forint helyett, egy negyven éve a pályán lévő, több végzettséggel rendelkező szakdolgozó pedig bruttó 685 ezer forintot keresne a jelenlegi 645 ezer forint helyett.
A következő két béremelés jövő év elején, illetve 2023 januárjában következne, és a harmadik lépcsővel a kezdő szakápoló bére bruttó 280 ezerre, a 40 éve pályán lévőé 1,3 millió forintra nőne.
A MESZK azt is kéri, hogy az orvosi bérek rendezésében alkalmazott pótlékok mértékével arányos szakdolgozói pótlékokat vezessenek be.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFÖ) március 4-ei összesítése szerint 4062 egészségügyi dolgozó döntött úgy, hogy nem írja alá az új egészségügyi jogviszonyról szóló szerződést. A hivatalos adatsor szerint a legnagyobb arányban (96,5 százalék) az egészségügyi szakdolgozók írták alá az új szerződést,
2543-an viszont nemet mondtak az új jogviszonyra.
A szerződés körüli problémákról itt írtunk bővebben.