A Momentum megbízásából készült kutatás szerint Magyar Péter alappal állítja, hogy nincs szüksége a régi ellenzéki pártokra.
„Ön szerint a Tisza Párt képes lesz 2026-ban legyőzni a Fideszt úgy, hogy más párttal nem köt szövetséget?” – tette fel a kérdést legutóbbi, november 7. és 11. között készült reprezentatív közvélemény-kutatásában a 21 Kutatóközpont. A kutatást a Momentum Mozgalom rendelte meg, a kérdéseket pedig csak azoknak tették fel, akik kormányváltást akarnak, és sem a Mi Hazánknak, se a Fidesznek nem szavazói.
Az összes válaszadó szerint pedig a válasz igen: 63 százalékuk mondta azt, hogy erre Magyar Péter pártja szerintük inkább képes, mint nem. A tiszás szavazók között az arány – ahogy az várható volt – ennél még erősebb: a tiszások 77 százaléka szerint Magyarék képesek lesznek egyedül is leváltani a Fideszt. Furcsa, de az egyéb ellenzéki pártok szavazói is hasonlóan gondolják, náluk 63 százalék véli úgy, hogy a Tiszának egyedül is összejöhet a rendszerváltás.
Mindez azért fontos, mert a korábbi parlamenti pártok gyakorlatilag lemorzsolódtak a két nagyról a júniusi EP-választásokon: egyedül a DK maradt látható a Fidesz és a Tisza mellett, de a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint már nekik is küszködniük kellene már azért is, hogy bejussanak az Országgyűlésbe. Ilyen körülmények között pedig nem csoda, ha több ellenzéki párt, illetve képviselő is két lehetőséget lát a politikai értelemben vett túlélésre: vagy összefogni a Tiszával, vagy létrehozni egy olyan alternatív tömörülést, mely ugyan a kormányváltást elősegíti, mégsem rendeli őket alá Magyar Péternek.
Csakhogy Magyar nem kér az ellenzéki pártokból. Legutóbb a 24.hu-nak mondta azt, hogy „nem lesz koordináció, sem visszalépés, és előválasztásra sincsen szükség”, az ellenzéki politikusoknak pedig azt üzente: „Kizárt, hogy jelenlegi ellenzéki képviselő a Tisza támogatásával induljon 2026-ban. Remélem, hogy a jelenlegi inkumbens képviselők, akik esetenként akár már tíz-húsz éve a politikából élnek, éreznek magukban annyi kurázsit, hogy szereznek munkát, és kipróbálják magukat a magánszférában 2026 után.”
Ilyen környezetben mért a Momentum Mozgalom megbízásából a 21 Kutatóközpont.
Kutatásukból pedig kiderül, hogy ugyan Magyar nyilatkozata komoly felzúdulást váltott ki a régi ellenzéki pártok képviselőiből, politikusaiból, a válaszadók szerint igaza van, és egyedül is képes a Fidesz alternatívájává válni.
Magyar egy dolgot mér el: az ellenzéki választók nem szeretnének egypárti kormányt. Arra a kérdésre ugyanis, hogy „Ön minek örülne jobban, melyiket tartaná jobbnak az ország szempontjából, ha egy kormányváltás esetén egyetlen párt irányítaná az országot, vagy ha koalíciós kormány alakulna?”, csupán az összes válaszadó mindössze 26 százaléka válaszolta azt, hogy egypárti kormánynak örülnének jobban. A válaszadók hetven százaléka inkább koalíciós kormányt szeretne.
És a Tisza-táborban sem sokkal jobb az arány: a párt szavazóinak mindössze 29 százaléka véli úgy, hogy jót tenne az országnak, ha azt egyedül Magyar Péterék irányítanák, 67 százalékuk szerint a Tiszának előnyére válna, ha koalícióban kormányozna.
De hogy konkrétan kivel kellene koalíció, az még nem világos – és nem véletlenül nem az. Erre a kérdésre nincs, aki válaszolni tudna a következő országgyűlési választások megtartása előtt. Azt ugyanis, hogy egy esetlegesen kormányra törő ellenzéki erő kivel foghat össze, ha nincs egyértelmű többsége, jó eséllyel az adja ki, hogy a többi ellenzéki párt hogyan teljesít a választásokon. Ezt pedig szűk másfél évvel a választás előtt nem lehet megmondani, a 21 Kutatóközpont ezt meg sem próbálta. Azonban arra rákérdeztek, hogy a Tisza esélyein melyik párttal való összefogás javíthatna vagy ronthatna.
A válaszadók 73 százaléka szerint a DK (ezzel együtt pedig a biztosra vehető „összegyurcsányozódás”) fixen rontaná a Tisza esélyeit, de a Momentumról is hasonlóképp gondolkodik 53 százalékuk. Sokkal jobb számokat a Kutyapárt sem tudott produkálni: a velük való összefogást a válaszadók 47 százaléka utasítja el, és csupán 37 százalék támogatja – más kérdés, hogy ez a támogatottsági arány jóval magasabb, mint a DK 15 vagy a Momentum 26 százaléka. És végül ott van a Magyarral egyszer barátkozó, másszor neki beszóló Hadházy Ákos, aki messze a legjobb számokat produkálta: ha Magyar összefogna Zugló országgyűlési képviselőjével, az a válaszadók 57 százaléka szerint javítaná és csupán 27 százalékuk szerint rontaná az esélyeit.
A 21 kutatói konkrét politikusokra is rákérdeztek, hogy ki melyiküket látná szívesebben vezető szerepben, Magyar Péter fölénye pedig itt elsöprő. Őt Hadházy Ákos követi, majd Karácsony fért fel a dobogó harmadik fokára.