Bioüzemanyag-termelést indított a Dunai Finomítóban Százhalombattán a Mol Zrt. Az ehhez szükséges beruházás mostanra készült el teljesen, de már egy éve zajlik a próbaüzem.
A Mol fejlesztésének lényege, hogy a bioösszetevőket – növényolajat, használt sütőolajat vaqy állati zsiradékot – a fosszilis alapanyaggal együtt dolgozzák fel (co-processing), amivel „változatlan minőség mellett növelhető a biokomponensek részaránya, évi 200 ezer tonnával csökkentve a szén-dioxid kibocsátást” – közölte a társaság kedden.
Eddig a bioöszetevőket utólag keverték az üzemanyaghoz, a beruházással azonban már részben megújuló lesz a gyártott gázolaj is, miközben „a minősége nem változik a kőolaj alapú dízelhez képest. Ennek fő előnye, hogy továbbra is lehetséges további biodízel-komponens bekeverése – a dízel szabványban meghatározott maximális 7 térfogatszázalékig – tehát az eljárás összességében lehetővé teszi a gázolaj biorészarányának növelését” – olvasható a Mol Zrt. közleményében.
A beruházást az indokolta, hogy a megújulók részarányát folyamatosan növelni kell az uniós szén-dioxid-kibocsátási kötelezettségek miatt, de megnőttek „a biokomponens-tartalommal kapcsolatos elvárások” a társaság üzemanyag-piacain is. Emellett az is célja a vállalatnak, hogy fokozatosan növelje a hulladék és melléktermék típusú alapanyagok körét, tovább csökkentve ezzel üzemanyagaink szén-dioxid-lábnyomát.
A beruházás illeszkedik a cég nemrégiben frissített hosszú távú, 30 évre szóló stratégiájába.
Olajvállalathoz képest szokatlan útra lép a Mol
A vegyipart, a kiskereskedelmet is erősíti a társaság - erről is beszélt Hernádi Zsolt a BÉT-en.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.